Parkinson hastalığında apomorfin kullanan hastalarda dürtü kontrol bozukluğu
Impulse control disorder in patients using apomorphine in Parkinson'sdisease
  1. Tez No: 730872
  2. Yazar: NİYAZİ BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHÜR SİBEL ÖZKAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Apomorfin kullanan ileri evre Parkinson hastalarında dürtü kontrol bozukluklarının görülme sıklığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Kesitsel tipte planlanmış olan bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji polikliniğine rutin kontrolleri için 01 Haziran 2021 ve 01 Haziran 2022 tarihleri arasında başvurmuş olan, 18 yaş ve üzeri, Hoehn ve Yahr evrelemesine göre 3 ve daha ileri evrede olup Apomorfin kullanan Parkinson hastaları üzerinde gerçekleştirilmiş, ileri evre Parkinson hastalarında dürtü kontrol bozukluklarının görülme sıklığını ortaya koymak amacıyla hastalara yüzyüze görüşme tekniği ile araştırmacılar tarafından geliştirilen bir sosyo-demografik ve klinik veri formunun yanısıra Minnesota Dürtü Kontrol Bozukluğu ölçeği ile Parkinson Hastalığında Dürtüsel Bozukluk Anketi uygulanmıştır. Apomorfin kullanan Parkinson hastalarında dürtü kontrol bozukluğu prevalansı“kumar oynama”için %2.0 (n=1)“cinsel ilişki”için %9.8 (n=5),“alışveriş yapma”için %9.8 (n=5),“yemek yeme”için %15.7 (n=8)“diğer davranışlar”için %9.8 (n=5),“ilaç kullanımı”için %7.8 (n=4), diğer dürtüsel bozukluklar için %9.8 (n=5), toplamda ise %15.7 (n=8) olarak bulunmuştur. MMPI ve QUIP ölçeklerinin alışveriş yapma, cinsel davranış ve toplam puanlar açısından iyi bir korelasyon ortaya koydukları saptanmıştır. Çalışmamızdan edinilen veriler, Apomorfin kullanan hastalarda dürtü kontrol bozukluklarının daha genç yaştaki (
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the incidence of impulse control disorders in advanced Parkinson's patients using apomorphine. This cross-sectional study was carried out on Parkinson's patients who were 18 years of age and older, were 3 or more according to Hoehn and Yahr staging and were using Apomorphine, who applied to the Neurology Outpatient Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine for their routine controls between 01 June 2021 and 01 June 2022. In order to reveal the prevalence of impulse control disorders in patients with advanced Parkinson's disease, a socio-demographic and clinical data form developed by the researchers using face-to-face interview technique, as well as the Minnesota Impulse Control Disorder Scale and Impulsive Disorder Questionnaire in Parkinson's Disease (QUIP) The prevalence of impulse control disorder in Parkinson's patients using apomorphine was 2.0% (n=1) for“gambling”, 9.8% (n=5) for“sexual intercourse”, 9.8% (n=5) for“shopping”, and“eating”. For“other behaviors”, 9.8% (n=5), for“drug use”7.8% (n=4), for other impulsive disorders 9.8% (n=5), for a total of 15.7% (n=8) was found. It was determined that the MMPI and QUIP scales showed good correlations in terms of shopping, sexual behavior and total scores. The data obtained from our study show that impulse control disorders come to the fore in younger patients (