Voleybolda antrenör sporcu ilişkisi ve voleybol oyuncularının müsabaka öncesi kaygı düzeyleri
  1. Tez No: 73090
  2. Yazar: YUSUF ALPER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİT SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yapılmış bulunan bu çalışmada voleybolcunun müsabaka öncesi Psikolojik durumlarından kaygı ve ayrıca Antrenör- sporcu ilişkisi konuları üzerinde durulmuştur. Araştırmamızın antrenör sporcu ilişkisi böülümü çeşitli kaymaklardan elde edilen bilgiler ışığında yazılmıştır. Araştırmamızda voleybolcuların kaygı düzeylerini belirlemek için Bursa, Sakarya ve Ankara bölgesi deplasmanlı Voleybol A2 Liginden 49 bayan 39 erkek olmak üzere toplam 88 sporcu seçilmiştir. Veriler büyükler için Martens 'in Yarışma kaygısı envanteri - 2 (CSA1 - 2 ) ile toplanmıştır. CSAI - 2 'nin geçerliliği ve güvenirliliği bulmak içinCronbah alpha İstatistisal tekniği kullanmıştır. İstatislikler Analizler T testi ve Korelasyon sonuçlarına göre yapılmıştır. CSAI - 2 ile Sporcuların maç öncesi, zihinsel kaygı, kendine güven ve somatik kaygı özellikleri ölöülmüş ve çeşitli bulgular ekte edilmiştir ve bazı sonuçlara varılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlara göre kadın ve erkek voleybol oyuncularımız arasında zihinsel kaygı, kendine güven ve somatik kaygı, özellikleri açısından farklılık bulunmuştur. Buna göre Kadın voleybol oyunculara göre zihinsel kaygılarının daha yüksek, kendine güven özelliklemin daha az ve somatik kaygı özelliklerinin de daha yüksek olduğu bulunmuş. Evli veya bekar oyunculara bakıldığında, zihinsel kaygı, kendine güven, ve somatik kaygı özellikleri arasında fark bulunmamıştır. Üniversite ve Lise Mez/öğrecisi voleybolculara bakıldığında da zihinsel kaygı kendine güven ve somatik kaygı özellikleri arasında fark bulunmamıştır. Sonuç olarak bayan voleybol oyuncuları, erkek erkek voleybol oyuncularına göre daha az kendine güvenli daha fazla kaygılı, Erkek voleybol oyuncuları da daha fazla kedine güvenli daha az kaygılıdırlar. fl
Özet (Çeviri)
EXTRACT İn this construkt working, we are standing on the themes before competition volleyball players phschlogy position anxiety and besides trainer - sportman connection. The trainer - sportman connection part from my research, is writen in vorienty wolding knowledge source of light. For the research Volleyball players axientys to determine chosen from Bursa, Sakarya and Ankara distict away Volleyball A2 league, 49 women, 39 man, total 88 sportmans. For the elders, is totaled the Marten's competition Anxiety inventory - 2 (CSAI-2) To find the validity and reliance from CSAI- 2, usining the Cronbah alpha statistic technology. The statistic's analys, constucklet from the T test and Korelation result. Before the mach can where sea the sportmans in CSAI- 2 her intelligence Anxiety, self reliance and somatic Anxietys is with your special's scaled and where are find some varienty in the result. İn result can we see that's between woman and man volleyball players intelliguance Anxiety, self reliance and somatic Anxiety's findat special difference. For this rearch have the women volleyball players to man player more loud in intelliguence Anxiety and self reliance more few. When we look to Married and unmaried players, and we can see that's in intelliguence Anxiety, self reliance and somatic Anxiety 's bettween no find. For the University and high school volleyball players can we see that's between intelliguance self and somatic not a difference find. We can for result say, that's woman volleyball players for man volleyball players self reliance more few is and loud Anxiety. The man volleyball players have self reliance more loud and more few Anxiety. Ill