Takım sporcularında algılanan antrenör tutum ve davranışları ile sporda saldırganlık ve öfke ilişkisi
The relationship between perceived coach attitude and behaviors and competitive aggressiveness and anger in team athletes
- Tez No: 832860
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, takım sporcularının algıladıkları antrenör tutum ve davranışları ile saldırganlık ve öfke düzeylerinin sporcuların cinsiyetlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve takım sporcularının algıladıkları antrenör tutum ve davranışları ile saldırganlık ve öfke düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya Adana İlinde hentbol, voleybol ve futbol branşlarında müsabakalara katılan 62 kadın, 59 erkek olmak üzere 121 sporcu dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacı ile Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Antrenör Tutum ve Davranışları Ölçeği, Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği kullanılmıştır. Algılanan Antrenör Tutum ve Davranışları Ölçeği ''Karakteristik Özellikler'', ''Bilgi/Beceri'' ve ''Adalet'' olmak üzere 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği ''Saldırganlık'' ve ''Öfke'' olmak üzere 2 alt boyuttan oluşmaktadır. Çalışmada cinsiyet değişkenine göre ''Karakteristik Özellikler'', ''Bilgi/Beceri'' ve ''Adalet'' alt boyutlarından elde edilen puanlar arasında cinsiyete göre bir farklılık gözlenmemiştir. Cinsiyet değişkenine göre ''Saldırganlık'' ve ''Öfke'' alt boyutlarından elde edilen puanlar arasında anlamlı bir farkın olmadığı ortaya konmuştur. Antrenör Tutum ve Davranışları Ölçeği'nin Bilgi/Beceri alt boyutundan elde edilen puan ile Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği'nin Saldırganlık alt boyutundan elde edilen puan arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönde ve düşük düzeyde ilişki olduğu ortaya konmuştur. Sporcuların, Algılanan Antrenör Tutum ve Davranış Ölçeği'nin Adalet alt boyutundan elde ettikleri puan ile Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği'nin Öfke alt boyutundan elde ettikleri puan arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve düşük düzeyde ilişki olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak, araştırmaya katılan takım sporcularının algıladıkları antrenör tutum ve davranışları ile sporda saldırganlık ve öfke düzeylerinin cinsiyete göre farklılaşmadığı ve algılanan antrenör tutum ve davranışları ile sporda saldırganlık ve öfke arasında ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to see if the perceived coach attitudes and behaviors of team athletes, as well as their aggression and anger levels, differed depending on the gender of the athletes and to look at the relationship between perceived coach attitudes and behaviors of team athletes and their aggression and anger levels. The study included 121 athletes, 62 female and 59 male, who competed in Adana Province handball, volleyball, and football championships. Data was collected using the Personal Information Form, the Perceived Coach Attitudes and Behaviors Scale, and the Competitive Aggression and Anger Scale. The Perceived Coach Attitudes and Behaviours Scale is divided into three sub-dimensions:“Characteristic Features,”“Knowledge/Skills,”and“Justice.”The Competitive Aggression and Anger Scale is divided into two subdimensions: ''Aggression'' and ''Anger''. There was no gender difference in the study's scores obtained from the ''Characteristic Features,'' ''Knowledge/Skills,'' and ''Justice'' sub-dimensions. Similarly, there was no significant difference in the scores derived from the ''Aggression'' and ''Anger'' sub-dimensions by gender. A statistically significant, negative, and low-level relationship was discovered between the Knowledge/Skills sub-dimension of the Coaches Attitudes and Behaviours Scale and the Aggression sub-dimension of the Aggression and Anger in Sport Scale. As a result, it was discovered that the perceived coach attitudes and behaviors of team athletes participating in the study, as well as levels of competitive aggression and anger in sports, do not differ by gender and that there is a relationship between perceived coach attitudes and behaviors and competitive aggression and anger.