Kamu kurumu personellerinin örgütsel sinizm ve örgütsel güven ilişkisi çerçevesinde değerlendirilmesi (Atatürk Orman Çiftliği örneği)
Evaluation of public institution personnel within the scope of organizational cynicism and organizational trust relationship (case of Atatürk Orman Çiftliğ)
- Tez No: 730903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÖKHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, örgütsel sinizm ve örgütsel güven arasındaki ilişkiler Atatürk Orman Çiftliği çalışanları özelinde irdelenmiştir. Örgütsel sinizm ve örgütsel güven arasındaki ilişki irdelenirken, keşfedici faktör analizi, t testi ve ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın örneklemini gönüllü katılım yöntemi esas alınarak belirlenmiş ve 2021 yılında Ankara ilinde faaliyet gösteren Atatürk Orman Çiftliği'ne bağlı Bitkisel Üretim Müdürlüğü'nde, Süt Fabrikası'nda ve Meyve Suyu ve Bal Fabrikası'nda görev yapan 190 üretim işletmesi çalışanı oluşturmuştur. Çalışmada gerekli bilgilerin toplanması amacıyla veri toplama aracı olarak,“Örgütsel Sinizm Ölçeği”,“Örgütsel Güven Ölçeği”ve sosyo-demografik özellikleri içeren bilgi formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examines the relation between organizational cynicism and organizational trust with specific focus on the employees of the Atatürk Forest Farm. Exploratory factor analysis, t test and ANOVA tests were used in investigating the relation between organizational cynicism and organizational trust. The sample of the study was determined on the basis of the voluntary participation method and consisted of the employees of 190 production businesses working at the Plant Production Directorate, Milk Factory, and Fruit Juice and Honey Factory of the Atatürk Forest Farm operating in Ankara in 2021. An information sheet including“Organizational Cynicism Scale”and“Organizational Trust Scale”as well as the socio-demographical properties was used in the study as the data collection tool in order to collect the necessary information.