Shostakovich's Viola Sonata 'Personal Freedom in the Light of Death'
Shostakovich'in Viyola Sonatı 'Ölümün Işığında Kişisel Özgürlük'
  1. Tez No: 730917
  2. Yazar: FÜSUN NAZ ALTINEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBARA KELLY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Royal Northern College of Music - Music Conservatoire
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikte Yorumculuk Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikte Yorumculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
Bu çalışmanın amacı Shostakovich'in son yazmış olduğu eser olan Viyola Sonatını çalışmak isteyen yorumculara eseri derinlemesine kavramaları için referans alabilecekleri bir kaynak oluşturmaktır. Çalışmanın içeriği oluşturulurken bestecinin yaşadığı dönem, dönemin politik açıdan incelenmesi, bestecinin geç dönemde bestelemiş olduğu diğer eserlerine genel bakış ve sonatın ithaf edildiği sanatçı Fyodor Druzhinin'in icracı için önerilerinin de bulunduğu viyola notasından bölümler incelenmiştir. 20.yy viyola repertuvarında büyük bir öneme sahip olan sonat, bestecinin hayatı boyunca süre gelmiş olan Sovyet rejimi idealleri ve müzikal ifade özgürlüğü arasındaki çatışmasının bir ürünü olup, otoriteye karşı yazılmış bir manifesto olarak da değerlendirilebilir. Ayrıca bestecinin de hayatının sonuna gelmesinin etkisi ile filozofik anlamda da birey ve özgürlük kavramlarını ön plana çıkarmıştır. Bu bağlamda eseri icra edecek olan kişilerin de aynı şekilde müzikal ifadeyi ve yorumsal özgürlükleri sonuna kadar kullanması taraftarıyım. Anahtar Sözcük; Shostakovich, Viola, Sonata
Özet (Çeviri)
The purpose of this article is to provide a resource to whom wish to interpret Shostakovich's Viola Sonata with a deeper understanding. The content included is based on the historical period which composer lived in, an analyses of this period's political influences, an overview to composer's other pieces composed in his late style and extracts from the score of the Viola Sonata edited by Fyodor Druzhinin, the dedicatee of the work. In conclusion, the sonata which is known as one of the most important pieces in 20th century viola repertoire is a masterpiece representing his lifelong struggle between communist norms and musical freedom. With composer's life life coming to an end it could be seen as a manifest values individuality and freedom against authority. Therefore, in parallel with these concepts whom wish to play the sonata should bear in mind to recruit all the musical tools and accumulation of philosophical/musical knowledge to achieve the concept of unlimited freedom when interpreting this piece. Keyword: Shostakovich, Viola, Sonata