Endüstriyel boylerlerde ısı ve akışkan geçişinin sayısal analizi
Analysis of heat and fluid transport of industrial boilers
- Tez No: 730927
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KURTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde endüstriyel boylerler sıcak suyunu ihtiyacını gidermek amacıyla geniş bir alanda kullanılmaktadır. Sistemde tank ve ısıtıcı görevi gören farklı tip ekipmanlar soğuk suyun ısıtılmasında görev almaktadır. Bu ekipmanlardan birisi olan serpantin vasıtasıyla ısı transferi gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada farklı helisel boru geometrisine sahip serpantinlerde ısıl performans sayısal olarak incelenmiştir. Serpantin geometrileri 0°,10° ve 15° konik açılı tasarımlara sahiptir. Serpantin boru uzunlukları yaklaşık 5.3 metre ve tank hacmi ise 100 litre olarak seçilmiştir. Çalışma akışkanı olarak su seçilmiştir. Serpantin içerisindeki kütlesel debi 0,101 kg/s ve giriş sıcaklığı 363 K olarak belirlenmiştir. Tank tarafı laminer akış şartlarındadır ve Rayleigh sayısı 4x107 ile 1,2x108 arasında değişmektedir. Sayısal çözümde kullanım suyu için istenilen sıcaklık 50° C olarak belirlenmiştir. Sayısal çözümde istenilen sıcaklığa kadar soğuk akışkan (kullanım suyu) ısıtılmıştır ve soğuk akışkan istenilen sıcaklığa ulaştıktan sonra deşarj yapılmıştır. Sayısal analiz sonuçlarına göre 10° konik serpantin ısıtma durumunda, 15°' lik konik serpantin ise kullanım durumunda daha yüksek ısı transferine sahip olduğu belirlenmiştir. Kullanım suyunun 50° C' ye ulaşma süresi 0°,10° ve 15°'lik serpantinler için sırasıyla 1200 s., 420 s. ve 478 s. sürmüştür. Ayrıca sayısal model deneysel veriler ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, industrial boilers are used in a wide range of areas to meet the need for hot water. Different types of equipment, which act as tanks and heaters in the system, are involved in heating the cold water. Heat transfer is carried out by serpentine which is one of these equipments. In this study, the thermal performance of serpentines with different helical tube geometries was numerically analyzed. Serpentine geometries have 0°, 10° and 15° conical angle designs. Serpentine pipe lengths are approximately 5.3 meters and the tank volume is 100 liters. Water was chosen as the working fluid. The mass flow rate in the serpentine is 0.101 kg/s and the inlet temperature is 363 K. The laminar flow was occured in tank side and the Rayleigh number varies between 4x107 and 1,2x108. In the numerical solution, the desired temperature for the domestic water was determined as 50°C. In the numerical solution, the cold fluid (domestic water) was heated to the desired temperature and discharged after the cold fluid reached to the desired temperature. According to the numerical analysis results, it has been determined that the 10° conical coil has higher heat transfer in the heating condition and the 15° conical coil has higher heat transfer in the usage state. The time for the domestic water to reach 50°C is 1200 s., 420 s. and 478 s. for 0°, 10° and 15° coils, respectively. In addition, the numerical model was validated with experimental data.