Isı transferi iyileştirmesinin iki fazlı akış katmanlaşmasına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of heat transfer enhancement on two-phase flow stratifications
- Tez No: 380483
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BİLEN, PROF. DR. ÖMER ÇOMAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İki fazlı akış ve bu akışlarla ilişkili ısı transferi endüstride gittikçe artan bir önem kazanmaktadır. Bunun nedeni iki fazlı akışlarda elde edilen ısı transfer kat sayılarının tek fazlı akışlarda elde edilenlere göre çok daha yüksek olması ve yüksek ısı akısı kullanan uygulamaların varlığıdır. Bunlar arasında boylerler, nükleer reaktörler, kimyasal prosesler, ısı pompaları, ısı değiştiricileri, vs. sayılabilir. Bu çalışmanın amacı iş gören akışkanı su olan uniform olarak ısıtılmış yatay boru sisteminde kaynamalı iki fazlı akışda katmanlaşma olgusunu ve ısı transferi iyileştirmesinin kaynamalı iki fazlı akış katmanlaşması üzerine olan etkilerini incelemektir. İki fazlı akış katmanlaşması yerçekimi ivmesi dolayısıyla gerçekleşir bu nedenle kararlı hal durumunda termal ve hidrodinamik davranışları belirlidir. İki farklı ısı transferi iyileştirme elemanı kullanılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda; yüzey artırımlı test borularında oluşan“burn-out”olayının sıcaklık limitlerinin boş boruya nazaran oldukça azaldığı tespit edilmiştir. Böylece“burn-out”olayı sonucunda boru cidarlarında oluşacak zararların da nispeten azaltıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Two-phase flows and heat transfer phenomenon is gaining more and more importance in industry. This is because heat transfer coefficients for two phase flows are higher than those for single phase flows and there are applications that need high heat fluxes. These applications include boilers, nuclear reactors, chemical processes, heat pumps, heat exchangers etc. On the other hand, two-phase systems are prone to hydrodynamic instabilities. The objective of this study is to investigate experimentally the stratification phenomena of boiling two-phase flow and the effects of heat transfer enhancement on two-phase flow stratifications in a uniformly heated horizontal tube system whose working fluid is water. Two-phase flow stratification due to gravity effects, and consequently its thermal and hydrodynamic behavior, under steady state conditions, has been determined. Two different tube surface configurations are used. As a result of the studies, in the surface enhanced test tubes temperature limits of“burnout”event was reduced rather than an empty pipe. Thus the probable damage that occurs as a result of the“burnout”on the tube walls relatively reduced have been identified.