Oecd ve ab üyesi ülkelerin karayolları trafik güvenliği etkinliğinin veri zarflama analizi ile ölçülmesi
Determining road safety efficiency of oecd and eu countries using data envelopment analysis
- Tez No: 730929
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Trafik kazalarına bağlı ölümler, gelişmekte olan, düşük ve orta gelir grubuna mensup ülkelerde ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu neden özellikle gelişmekte olan ülkelerde karayolları trafik güvenliği etkinliği analizleri yapılarak etkin ülkelerin iyi uygulama örneklerinin düşük performans gösteren ülkelere ithali önem taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin OECD ve AB ülkeleri arasında karayolları trafik güvenliği etkinliği, Veri Zarflama Analizi(VZA), Pencere Analizi(PA) ve Malmquist toplam faktör verimliliği(MTFV) endeksi kullanılarak analiz edilmiştir. Ülkelerin karayolları trafik güvenliği etkinlikleri ölçülerek birbirleri arasındaki yeri belirlenmiş, performanslardaki kararlılıklar ile etkinlik ve toplam faktör verimliliklerindeki değişimlerin sebepleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Road fatalities are among top causes of death in developing, low and middle income countries. Therefore, benchmarking road safety efficiency and importing good practices of efficient countries to those are not, is crucial. In this study, Turkey's and 23 OECD and EU countries' relative road safety efficiency was analysed using data envelopment analysis, window analysis and Malmquist total factor productivity index. Relative road safety efficiency of countries was measured, consistency of their performances and reasons behind efficiency and total factor productivity changes were examined.