Çocuklarda cinsiyet ve spor yapma alışkanlığının fiziksel parametrelere etkisi
- Tez No: 73093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı çocuklarda yaş, cinsiyet ve spor yapma alışkanlığının fiziksel yapı, sürat ve anaerobik güç üzerine etkisini araştırmaktır. Boy uzunluğu, vücut ağırlığı, skinfold ölçümleri, sürat ve anaerobik güç parametreleri 6-14 yaşları arasındaki 285 erkek ve 215 kız çocuğundan oluşan toplam 500 denek üzerinde test edildi. Deneklerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, 5 skinfold toplamı, sürati ve anaerobik gücüne, yaş, cinsiyet ve düzenli spor yapma faktörlerinin etkisini belirlemek için çift yönlü varyans analizi (simple factorial ANOVA) kullanıldı. Bu çalışmanın sonuçları, yaş faktörünün anaerobik güç, subskapula ve karın skinfold ölçümünü, cinsiyet faktörünün biseps ve triseps skinfold ölçümünü etkilemezken, bu iki faktörün diğer tüm değişkenleri etkilediğini göstermiştir. Spor yapma faktörü ise, çocuklarda 5 skinfold toplam değeri, 20 metre sürat koşusu ve bu koşunun sadece 2'nci 10 metrelik kısmındaki performansı etkiler gözükmektedir. Sadece 20 metre sürat koşusunun ilk 10 metresindeki gelişimin, yaş ve cinsiyet faktörlerince etkilendiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Çocuklar, antropometri, sürat ve anaerobik güç. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate effects of age, sex and exercise habits on physique, speed and anaerobic power of children. For the purpose of this study, variables of height, weight, skinfold tichness, speed and anaerobic power were tested in total 500 subjects including 285 males and 215 females. Two-way ANOVA (simple factorial) was used to determine effects of age, sex and exercise habits on physique, speed and anaerobic power in children. Results of this study showed that age factor had no significant effect on anaerobic power, subskapula and abdominal skinfolds, while sex factor did not affect biseps and triseps skinfolds. Other parameters were significantly affected by age and sex factors. Exercise habit showed statistically significant effect on sum of 5 skinfolds, 20 meters sprint and second 10 meters of this sprint in children. Both of sex and age factors had only significant effects on first 10 meters of 20 meters sprint. Key Words : Children, anthropometry, speed and anaerobic power. Vll