Devlet memurlarının rekreaktif faaliyetleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 73092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU AYÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu araştırma iki bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde zaman, boş zaman ve rekreasyon kavramları ele alınmıştır. Zamanın bir bölümünü oluşturan boş zamanı değerlendirme çeşitleri, amaçları ve rekreasyon eğitiminde boş zaman eğitimini etkileyen faktörler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Çanakkale ili kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların boş zaman anlayışları ve alışkanlıkları üzerine bir alan araştırması yapılmıştır. Bununla birlikte Çanakkale ili bölgesinde kamu kurum ve kuruluşları üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada belirlenmiş olan değişkenler arasındaki ilişkiye bağlı olarak geliştirilen hipotezler ki-kare testi istatistiğinden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Bilgi ve veriler basit tablolarla sunulmuştur. İkinci bölümün sonunda araştırma sonuçlarının özetine yer verilerek çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research consists of two sections. In the first section, time, leisure and recreation concepts have been dealt. The aims, varieties and aluation of leisure which combines some section of the time and the factors that affect the leisure education in recreation education have been dealt. In the second section, a field research even the leisure comprehension and habits of the government offcials working in state institutes and foundations in city of Çanakkale has been done. On the other hand, a questionnaire study over the state institues and foundations in the district of Çanakkale has been done. The hypotheses, which were developed, depending upon the relation among the varieties that are determined in the research have been determined by making use of the chi-square test statistics. The information and data have been presented by simple tobulates. In the end of the second section, the abs tract (summary) of the research results has been taken place and the study has been put an end.. XI