Morus alba L. yaprak ekstraktlarının caco-2 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkinliğinin antioksidan aktivite ile birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of the cytotoxic activity of Morus alba L. leaf extract on Caco-2 cells with antioxidant activity
  1. Tez No: 730932
  2. Yazar: ELİF ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tıbbi bitkiler, türevli ilaçlar ve tedavi metotlarıyla ilgili araştırmalar bitkilerin kullanım şeklini, alanını ve etki mekanizmasını belirlemek açısından önemli bir yere sahiptir. Tıbbi bitkiler çoğu toplumda çeşitli sebeplerle kullanılmaktadır. Aynı zamanda da ilaç endüstrisinde ciddi bir öneme sahiptir. Tıbbi açıdan önemli olduğu bilinen bitkilerden biri de Morus alba L.' dir. Çalışmamızda Bolu ve Çorum illerinden toplanan Morus alba L. yaprak ekstraktlarının kolon kanser hücre hattı (Caco-2) üzerindeki sitotoksik etkinliğinin antioksidan aktivite ile birlikte değerlendirilmesi amaçlandı. Ekstraktların Caco-2 hücre hattı üzerinde sitotoksik etkinliği 3-4,5-dimetil-tiyazolil-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) sitotoksisite deneyleri ile antioksidan aktivite çalışmaları 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) ve total antioksidan seviye (TAS) spektrofotometrik yöntemler ile araştırıldı. Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda, Morus alba L. yaprak ekstraktlarının Caco-2 hücre üzerinde konsantrasyon ve zaman bağımlı olarak değişen oranlarda sitotoksik etkinlikten çok proliferatif etkinliğe ve yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu tespit edildi. Çalışma sonuçlarımız ile, tıbbi bitkilerden yararlanılırken mutlaka üzerinde bilimsel çalışmalar yapılmış, verileri kanıtlanmış ve konsantrasyonları belirlenmiş ürünlerin kullanılması hususu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Research on medicinal plants, derivative drugs, and treatment methods have an important place in terms of determining the use, area, and mechanism of action of plants. Medicinal plants are used in many societies for various reasons. At the same time, it has serious importance in the pharmaceutical industry. One of the plants known to be medicinally important is Morus alba L. In our study, it was aimed to evaluate the cytotoxic activity on the colon cancer cell line (Caco-2) together with the antioxidant activity of Morus alba L. leaf extracts collected from Bolu and Çorum provinces. The cytotoxic activity of the extracts on the Caco-2 cell line was investigated by line 3-4,5-dimethyl-thiazolyl-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) cytotoxicity assays. In antioxidant activity studies, 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazil (DPPH) and total antioxidant level (TAS) were evaluated by spectrophotometric methods. In line with the data we obtained, it was determined that Morus alba L. leaf extracts have proliferative activity and high antioxidant activity rather than cytotoxic activity on Caco-2 cells at varying rates depending on concentration and time. With our study results, it is emphasized that when using medicinal plants, the use of products that have been scientifically studied, whose data have been proven, and whose concentrations have been determined.