Multiple queues with simultaneous arrivals
Aynı anda varışlarla birden fazla kuyruk
- Tez No: 730943
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kuyruk teorisi problemleri, sahip oldukları zorluklar sebebiyle ve gerçek hayat durumlarındaki öneminin göz ardı edilememesi nedeniyle derin araştırmalara konu olmuştur. Bu sorunlar telekomünikasyon, havayolları, lojistik, hastaneler, bilgisayar, üretim ve envanter gibi çok sayıda sektörde gözlemlenebilir. Ayrıca günümüz dünyasında hız anahtar kelimedir ̧cünkü nüfus neredeyse zirvededir, bu nedenle talepler mümkün olduğunca hızla ve kayıpsız ̧sekilde karşılanmalıdır. Ancak dünyamızın sınırlı kaynakları var, bu yüzden bazı gecikmeler ve kuyruklar olması kaçınılmaz olmaktadır. Ek olarak oyun teorisi en önemli konulardan biridir ve dünyada artan rekabet nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Bahsedilen sektörlerde ya ̧sayan ve faydalarını en üst düzeye çıkarmak i ̧cin birbirleriyle rekabet etmeleri gereken birçok kuruluş var. Kuyruk teorisinde olduğu gibi, oyun teorisinin uygulanması, çok fazla yük içeren gerçek hayat problemlerinin büyük bir bölümünü kapsar. Dolayısıyla oyun teorisinin farklı dallarına odaklanan çok sayıda çalışma var. Bu çalışmada hem kuyruk teorisi hem de oyun teorisi ele alınmıştır. Çalışmamızda oyun analizi, sunucu oranı optimizasyonu, çoklu kuyruklar, kayıp sistemleri ve eşzamanlı varış kavramlarını aynı anda dahil ediyoruz ancak literatürdeki çalışmalar şu ana kadar sadece bazılarına odaklanmış vaziyettedir. İlk durumumuzda, belirli varsayımlar altında iki kayıp sıra sistemine oyun teorik bir yaklaşım uyguluyoruz. Sunucu hızı optimizasyonunun konu ̧slandırılmasıyla Nash denge noktalarına ulaşıyoruz. Ayrıca bazı analitik türevler sağlıyor ve simülasyonları kullanarak bunları doğruluyoruz. İkinci vakamızda, yarı doğum ölüm sürecini içeren, kapasitesi olmayan bir kuyruğa sahip bir kayıp sistemi ile ilgileniyoruz. İki farklı hesaplama tekniği kullanarak kararlı durum olasılıklarını buluyoruz ve sistemdeki her kuyruk için beklenen karı hesaplıyoruz.
Özet (Çeviri)
Queuing theory problems have been the topic of deep research owing to the fact that so many difficulties are in existence and their significance in real life cases can not be ignored. Those problems can be observed in numerous sectors such as telecommunications, airlines, logistics, hospitals, computing, production and inventory. Besides, speed is the key word in today's world because population is almost at the peak, thus demands or requests must be met as much as possible. However, our world has limited sources that is why there has to be some delays and queues. Additionally, game theory is one of the most important topics and it comes into prominence due to increasing competition in the world. There are lots of organizations which dwell in aforementioned sectors and they need to compete with each other to maximize their benefits. Just as in queuing theory, application of game theory spans the huge part of real life problems involving so much burden. So, there are abundance of works which dive into the distinct branches of game theory. In this study, both queueing theory and game theory are taken into consideration. We include the concept of game analysis, server rate optimization, multiple queues, loss systems and simultaneous arrivals at the same time whereas the studies in literature just focus on some of them. In our first case, we apply a game theoretic approach to two loss queuing systems under specific assumptions. With the deployment of server rate optimization we reach Nash equilibrium points. We also provide some analytical derivations and validate them using simulations. In our second case, we deal with one loss system with an uncapacitated queue involving quasi birth death process. We find the steady state probabilities employing two different computation techniques and calculate the expected profit for each queue in the system.