Multi-level production planning for multi-location chemical company
Çok uluslu kimyasal şirketinde çok seviyeli üretim planı
  1. Tez No: 730947
  2. Yazar: EMRE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL, PROF. DR. ZEKİ CANER TAŞKIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA MELİS TEKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada kimyasallar sektöründe faaliyetini sürdüren ve 3 farklı ülkede soda üretim tesisleri bulunan bir şirketin karar alma süreçlerini analiz etmekteyiz. Şirket dünyanın en büyük on soda üreticisinden biri olarak global pazarda 50'den fazla ülkeye ürün sağlamaktadır. Şirketin karmaşık satış ve operasyonel yönetim ağı farklı seviyelerde eniyilenmiş kararlara ihtiyaç duymaktadır. Bizim çalışmamız stratejik, taktik ve operasyonel kararların eniyilenmesine ve eniyilenmiş kararların organizasyon içinde ve farklı organizasyonlar arasında senkronize edilmesine odaklanmaktadır. Bu amaçla, herbiri kendi içinde eniyileme modelleri içeren entegre çözüm platformları dizayn ettik. Dizayn ettiğimiz ̧çözüm platformları 2020 yılından itibaren aktif olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
We investigate the decision-making process at a chemical company which is a major soda manufacturer having three production facilities in different countries. The company is one of the top ten largest soda producers in the world and serves as a major supplier to the global market with sales to over 50 countries. Complex sales and operation structures of company require synchronization of optimized decisions. Our study focuses on optimizing decisions from various levels which are strategic, tactical, operational and synchronizing them within and among organizations. In order to reach this purpose, we designed an integrated solution platform based on various optimization models. We fully implemented and deployed the solution platform, which has been used since 2020.