Kamuya ait spor salonlarının işletmeciliğindeki verimlilik
  1. Tez No: 73095
  2. Yazar: SERDAR CEYHUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAHİT SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde işletme ve temel işletmecilik bilgileriyle birlikte işletmelerin kuruluş amaçları, çağdaş işletmelerin özellikleri ve spor tesisleri ile olan ilişkisi anlatılmıştır. Birinci bölümün içinde daha sonra verimlilik kavramı ve verimliliği artıran faktörler belirtilmiştir. Konunun anlatımında; işletme ve verimlilik konularının ardından, spor tesisleri işletmeciliğine geçilmiştir. Daha önce verilen bilgiler ışığında, spor tesisleri ve spor salonlarında verimlilik açısından neler yapılması gerekir ? sorusuna cevap aranmış, spor olayının her şeyden önce bir hizmet sektörü olarak görülmesinin gerekliliğine dikkat çekilmiştir. İkinci bölümde ise, birinci bölümünde verilen teorik bilgiler ışığında konuyla ilgili alan araştırması bulunmaktadır. Araştırma Türkiye genelini kapsayacak şekilde örnek büyüklüklere uygulanmıştır. Belirlenmiş olan değişkenler arasındaki ilişkilere bağlı olarak, araştırma da bulunan faktörler arasındaki ilişkiler incelenmiş, bilgi ve veriler basit tablolarla sunulmuştur. İkinci bölümün sonunda araştırma sonuçlarının özetine yer verilerek bu sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consist of two parts. Inthe first part, together with basic management knowledge, foundation mission of companies characteristics of modem companies and their relationships with sports facilities, are explained further, in the first part, efficiency (productivity) are determined. After management and efficiency (productivity) concepts explained management sports facilities were tackled. Under the light of given previous information the question of“What is to be considered in terms of efficiency (productivity) for sports facilities?”is handled and it is emphasized that sports business has to be considered as a service sector. In the second part, under the light off theoretical knowledge given in the first part a field study is contucted with sample sizes that covers Turkey wide. Alterations are developed according to predetermined variables, these elements are then conducted with connection data information are presented in simple tables. In the last section of second part, a summary of research results are given and interpreted.