Lie gruplarda verilen bir eğri boyunca sabit gauss eğrilikli yüzeylerin oluşturulması
Constructing surfaces with constant gaussian curvature along a given curve in the lie groups
  1. Tez No: 730964
  2. Yazar: GAMZE KÖSE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL KÜÇÜKARSLAN YÜZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, 3-boyutlu Lie gruplarda verilen bir eğri boyunca sabit Gauss eğriliğine sahip yüzeyler, verilen Smarandache eğrilerinden geçen sabit Gauss eğrilikli yüzeyler ve alternatif çatı olan {N,C,W} çatısına göre verilen bir eğriden geçen sabit Gauss eğriliği olan yüzeyler elde edildi. Bu yüzeyler verilen eğrilerin Frenet vektör elemanları ve sapma fonksiyonlarının lineer kombinasyonu şeklinde parametrik olarak ifade edildi. Yapılan çalışmada elde edilen verilere bazı örnekler verildi ve görselleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, surfaces with constant Gaussian curvature along a given curve in three-dimensional Lie groups, surfaces with constant Gaussian curvature passing trough the given Smarandache curves and surfaces with constant Gaussian curvature passing trough a given curve with respect to the alternative frame {N,C,W} are obtained. These surfaces are parametrically expressed as the linear combination of the Frenet vector elements and the marching-scale function of the given curves. Some examples of the data obtained in this study and are given visualized