Hemşirelik öğrencilerine perinatal hasta güvenliğini sürdürmeye odaklı çevrimiçi verilen iletişim eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of online communication training focused on maintaining perinatal patient safety for nursing students
  1. Tez No: 730985
  2. Yazar: SEVDA YILDIRIM HAMURCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YÜCEL, DOÇ. DR. SERGÜL DUYGULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, ihtiyaç analizi sonucunda geliştirilen perinatal hasta güvenliğini sürdürmeye odaklı LISTEN②ME iletişim aracının unsurlarını içeren ve hemşirelik öğrencilerine çevrimiçi verilen iletişim eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla karma desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın randomize kontrollü bölümünün örneklemini, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi dördüncü sınıfta öğrenim gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 80 son sınıf hemşirelik öğrencisi (müdahale grubu n=40, kontrol grubu n=40) oluşturmuştur. Müdahale grubunda yer alan öğrencilere perinatal hasta güvenliğini sürdürmeye odaklı LISTEN②ME iletişim aracının unsurlarını içeren, çevrimiçi ve toplam iki oturumdan oluşan iki saatlik bir eğitim verilmiştir. Kontrol grubu öğrencilerine herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın nitel boyutunun örneklemi müdahale grubunda yer alan toplam 24 öğrenci oluşturmuştur. Her grupta altı öğrenci olacak şekilde toplam dört odak grup görüşmesi yapılmıştır. Araştırma verileri; Öğrencilerin Tanıtıcı Özellikleri ile İlgili Veri Toplama Formu, Sağlık Profesyonelleri Arasında Etkili İletişim Kurma Becerisi Değerlendirme Formu, Sağlık Profesyonelleri Arasında Etkili İletişim Kurma Becerisi Öz Değerlendirme Formu ve Yarı Yapılandırılmış Odak Grup Görüşme Formu kullanılarak toplanmıştır. Niceliksel verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, T-testi ve Kendall Tau-b korelasyon analizi kullanılmıştır. Niteliksel verilerin değerlendirilmesinde tematik içerik analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a mixed design to evaluate the effectiveness of the communication training program given online to nursing students, which includes the elements of the LISTEN②ME communication tool, which was developed as a result of needs analysis, focused on maintaining perinatal patient safety. The sample of the randomized controlled part of the study consisted of 80 students (intervention group n=40, control group n=40) studying in the 4th grade of the Faculty of Nursing in the fall semester of the 2021-2022 academic year at Hacettepe University and was accepted to participate in the study. The students in the intervention group LISTEN②ME communication tool focused on maintaining perinatal patient safety. No intervention was made for the control group students. The sample of the qualitative dimension of the study consisted of a total of 24 students who were in the intervention group. A total of four focus group interviews were conducted with six students in each group. The research data were collected using a survey, Effective Communication Skills Evaluation Form among the Health Professionals, Self-Assessment Form for the Effective Communication between Health Professionals, and Semi-Structured Focus Group Interview Form. In the data analysis, numbers, percentage distributions, mean, standard deviation, T-test, and Kendall Tau-b correlation analysis were used. Thematic content analysis was used in the evaluation of qualitative data.