Küresel kapitalizm, borç refahı ve Türkiye deneyimi
Global capitalism, debt welfare and Turkey experience
  1. Tez No: 731009
  2. Yazar: FEYZA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kapitalist sistemde toplumun tüm kesimleri aynı gelire sahip değildir. Gelir adaletini tam anlamıyla sağlamak ise ütopik bir senaryodan öte geçememiştir. Diğer yandan sistem tüm ekonomik birimlerin sürekli tüketimi ile ayakta kalmaktadır. Finansal piyasada fon fazlası olan ekonomik birimlerden fon ihtiyacı olan ekonomik birimlere parasal akış gerçekleşmektedir. Böylece finansal piyasalar sayesinde fon fazlası olan ekonomik birimler gelir elde ederken fon ihtiyacı olan ekonomik birimler finansal açıdan ayakta kalabilmektedir. Borçlanmanın günden güne normalleşmesiyle birlikte tüm ekonomik birimler farklı nedenlerle borç sarmalı içerisine girmiştir. Böylece toplumun bir bölümü geçinmek için, bir bölümü var olan tüketimini arttırmak için finansal piyasalara başvurmuş ve tüketici kredileri türleri ortaya çıkmıştır. Bu anlamda tüketici kredilerinin ikamesi olarak ele alınan her borçlanma çeşiti borç refahının bir türünü ifade etmektedir. Çeşitlenen borçlanma yöntemleriyle refah yanılgısı yaratılmıştır. Bu durum piyasaya fon ihtiyacı ile dâhil olan ekonomik birimler üzerinde güvencesizlik sorununa neden olmuştur. Güvencesizlik sorununun artması kredi toplumuna dâhil olan her ekonomik birimin gelecek haklarını sınırlandırmaktadır. Çalışmada kapitalist sistem, süreç içerisinde analiz edildikten sonra para ve kredinin temelleri üzerinden borçlanma incelenmektedir. Daha sonra elde edilen bilgiler ışığında Türkiye'nin ekonomik verileri ile borç refahını hangi ölçüde içselleştirdiğine ulaşılmaktadır. Çalışmanın amacı neoliberalizmin finansallaşma sürecinde Türkiye'nin konumunu incelemektir.
Özet (Çeviri)
In the capitalist system, the entire society does not have the same income. Ensuring income justice fully is nothing more than a utopian scenario. The system survives with the continuous consumption of all economic units. In the financial market, monetary flows occur from economic units with surplus funds to economic units needing funds. Thus, thanks to financial markets, economic units with surplus funds can generate income, while economic units in need of funds can survive financially. With the normalization of borrowing day by day, all economic units have entered into a debt spiral for different reasons. Thus, a part of society has applied to financial markets to increase its consumption, and some types of consumer loans have emerged. In this sense, each type of borrowing considered a substitute for consumer loans represents a type of debt welfare. Diversified borrowing methods have created the illusion of welfare. This situation has caused the problem of insecurity in the economic units involved in the market with the need for funds. The increase in the problem of insecurity limits the future rights of every economic unit included in the credit society. In the study, after analyzing the capitalist system in the process, borrowing based on money and credit is examined. In the light of the information obtained later, it is reached to what extent Turkey has internalized its economic data and debt welfare. The study aims to examine the position of Turkey in the financialization process of neoliberalism.