Yumuşak güç bağlamında Türkiye'nin yapmış olduğu dış yardımlar: TİKA, Kızılay, AFAD ve YEE örneği
Foreign aids made by Turkey in the context of soft power: The example of TİKA, Kızılay, AFAD and YEE
- Tez No: 731041
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye, Soğuk Savaş sonrası uluslararası konjonktürde meydana gelen değişiklikler neticesinde dış politikasında olduğu gibi dış yardım konseptinde de çok yönlü ve aktif bir politika izlemeye başlamıştır. Çalışmada öncelikle kısaca güç ve yumuşak güç kavramlarına ilişkin bilgilendirmeler yapılmaktadır. Dış yardım kavramının tanımı, kapsamı ve tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ele alınırken aynı zamanda da dış yardımların hangi amaçlar ile yapıldığı, alıcı ülkeler tarafından nasıl karşılandığı gibi sorulara da cevap aranmaktadır. Ardından yumuşak güç ve dış yardımlar arasındaki ilişki değerlendirilerek açıklanmaktadır. Bir yumuşak güç aracı olan dış yardımlar kronolojik bir bütünlük içinde Osmanlı'dan günümüze değin çeşitli örnekler ışığında ele alınmaktadır. Son tahlil de dış yardımların etki ve önemini ortaya koymak adına Türk Dış Politikasında yaşanan gelişmeler ve Türkiye'nin yumuşak güç kaynağı olan kurum ve kuruluşlarına da değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the changes in the international conjuncture after the Cold War, Turkey has started to follow a multi-faceted and active policy in the concept of foreign aid as well as in its foreign policy. In the study, first of all, brief information about the concepts of power and soft power is given. While discussing the definition, scope and development of the concept of foreign aid in the historical process, answers are sought to questions such as for what purposes foreign aid is provided and how it is received by the recipient countries. Then, the relationship between soft power and foreign aid is evaluated and explained. Foreign aid, which is a soft power tool, is discussed in a chronological integrity in the light of various examples from the Ottoman Empire to the present. In the final analysis, in order to reveal the impact and importance of foreign aid, developments in Turkish Foreign Policy and institutions and organizations that are Turkey's soft power sources are also mentioned.