İş sözleşmesinde imkansızlık
Impossibility in employment contracts
  1. Tez No: 731048
  2. Yazar: SELEN AKDEMİR BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İŞTAR URHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bir iş sözleşmesinden bahsedebilmek için aranan unsurları; bir işin görülmesi, görülen işin ücret karşılığı olması ve işçinin işverene bağımlı olarak çalışması şeklinde sıralanabilir. İş sözleşmesinin bağımlılık unsuru gereğince işçi, işverenin otoritesi altında almış olduğu emir ve talimatlara uygun olarak iş görme edimini yerine getirmektedir. Dolayısıyla bu ilişkide, olağan özel hukuk ilişkilerinden farklı bir durumun varlığı ortaya çıkar. Gerçekten de iş sözleşmesinde işçi, bağımlılık unsurunun bir sonucu olarak işverenin otoritesini hissetmektedir. Bir tarafta emeği ile iş gören işçi bulunurken diğer tarafta özellikle maddi anlamda güçlü bir kişi olan işveren bulunmaktadır. Bu durum karşısında sözleşme ilişkisinde nispeten daha zayıf konumda olan işçiyi koruma esası benimsenmiştir. Bu esasın bir sonucu olarak da, Borçlar Hukuku kavramı olarak nitelendirebileceğimiz“imkânsızlık”kavramının iş sözleşmesindeki görünümünün ayrıca değerlendirilmesi ve incelenmesi gerekliliği doğmuştur. Özellikle son dönemde COVİD-19 salgını ile değişen iş koşulları ile beraber tele çalışma, evden çalışma vb. çalışma türlerinde iş hukuku anlamında klasik bağlamda bağımlılık unsurunun bulunmadığı durumlarda imkânsızlık ifa engelinin ayrıca incelenmesi gerekliliği de ortaya çıkmaktadır. Anahtar kelimeler İş Sözleşmesinde İmkânsızlık, İfa Engeli, Covid-19'un İş Sözleşmelerine Etkisi.
Özet (Çeviri)
The elements sought to be able to talk about an employment contract; it can be listed as performing a job, being paid for the job, and working dependent on the employer. In accordance with the dependency element of the employment contract, the worker performs the act of working in accordance with the orders and instructions received under the authority of the employer. Therefore, in this relationship, the existence of a situation different from ordinary, private law relationships emerges. Indeed, in the employment contract, the worker feels the employer's authority as a result of the dependency element. On the one hand, there is the worker who works with his labor, on the other hand, there is the employer, who is a financially strong person. In the face of this situation, the principle of protecting the worker, who is in a relatively weak position in the contractual relationship, has been adopted. As a result of this principle, the necessity of evaluating and examining the appearance of the concept of“impossibility”, which we can describe as the concept of Law of Obligations, in the employment contract has arisen. Especially recently, with the changing business conditions with the COVID-19 epidemic, teleworking, working from home, etc. In cases where there is no element of dependency in the classical context in terms of labor law in types of work, the necessity of examining the impossibility of performance also arises. Keywords Impossibility In Employment Contract, Impossibility of Performance, Effect of Covid- 19 on Employment Contracts.