Sürgündeki İznik İmparatoru III. Ioannes Dukas Vatatzes
Byzantine Emperor in Exile: III. Ioannes Dukas Vatatzes
  1. Tez No: 731052
  2. Yazar: GÜL ATAÇ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN YANDIM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bizans İmparatorluğu'nun merkezi ve sosyo-ekonomik yapısı Dördüncü Haçlı Seferi sonucunda Latinlerin Konstantinopolis'i işgal etmesiyle dağılmıştır. Laskarisler tarafından 1204-1261 yılları arasında İznik merkez olmak üzere kurulan İznik Devleti, Bizans İmparatorluğu'nun geleneksel idari, sosyo-ekonomik ve kültürel yapısını sürdürerek dağılan merkezi yapıyı tekrar kurmuştur. Bizans kaynaklarında ve modern literatürde Bizans İmparatorluğu'nun sürgün dönemi olarak adlandırılan İznik Devleti'nin en etkili imparatorlarından biri III. Ioannes Dukas Vatatzes'tir. Tez çalışması Vatatzes'in başarılı imparatorluk portresini sosyo-ekonomik, idari ve kültürel yapı içerisinde neden sonuç ilişkisi kurarak değerlendirmeye çalışmıştır. Bu bağlamda sosyo-ekonomik yapı temelinde oluşan Vatatzes dönemi imar faaliyetleri, sürgün döneminde İznik Devleti'nin Batı Anadolu'daki etkinliğini belirtmek üzere örnek olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The central and socio-economic structure of the Byzantine Empire was disintegrated after the Latins occupied Constantinople as a result of the Fourth Crusade. Iznik State, which was founded by the Laskaris between 1204-1261, with Iznik as the center, re-established the central structure, which was disintegrated by maintaining the traditional administrative, socio-economic and cultural structure of the Byzantine Empire. One of the most influential emperors of the Iznik State, which is called the exile period of the Byzantine Empire in Byzantine sources and modern literature, III. Ioannes Dukas Vatatzes. The thesis has tried to evaluate Vatatzes' successful imperial portrait by establishing a cause-effect relationship within the socioeconomic, administrative and cultural structure. In this context, the development activities of the Vatatzes period, which were formed on the basis of the socioeconomic structure, were taken as an example to indicate the effectiveness of the Iznik State in Western Anatolia during the exile period.