Türk–Alman yazınında dört kuşak: Yazarlar ve değişen konular
Four generations in Turkish-German literature: Authors and changing subjects
- Tez No: 946301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN GÖÇERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Türkiye'den Almanya'ya yapılan işçi göçü sonrasında oluşan Türk-Alman yazınının yıllar içerisindeki gelişimi ele alınarak ilk kuşak yazarlar tarafından ortaya çıkarılan, Türk-Alman yazınının başlangıçtaki örneklerini içinde barındıran Misafir İşçi Edebiyatı, ikinci dönem olarak nitelenebilen Göçmen Edebiyatı ve nihai dönem olarak bilinen Kültürlerarası Edebiyat incelenecektir. Türk-Alman yazının tarihsel gelişiminin incelenmesinin ardından birinci, ikinci, üçüncü ve günümüzde dördüncü kuşak olarak adlandırılan dönem yazarlarından bazıları hayatları ve Türk-Alman Edebiyatı'na katkıları bağlamında tanıtıldıktan sonra göç konusu ekseninde ürettikleri eserler, içinde bulundukları dönemin özelliklerine göre tanıtılacaktır. Türk-Alman yazınının gelişimini gerçekleştirdiği dört ayrı dönemin temsilcisi niteliğinde olan yazarlar incelendiğinde, birçok isim ile karşılaşmak mümkündür. Bu çalışma Türk-Alman yazınının başlamasına yol açan, göç olgusu ekseninde gerçekleştiğinden dolayı yazarlar arasından göç olgusunu, göçmenliği, göçmenlerin yaşadığı sorunları ve göç sonrası dönemin toplumsal sorunlarını konu edinen yazarlar ve eserleri seçilmiştir. Son olarak ise güncel durumun ortaya konması açısından kitaplarının satış oranı ve aldıkları ödüller dolayısıyla seçilen dördüncü kuşaktan iki yazar eserleri bağlamında ele alınmıştır. Bu bağlamda Türk-Alman yazınına katkıda bulunan yazarlar ve eserleri arasından Güney Dal ve İş Sürgünleri adlı eseri, Emine Sevgi Özdamar ve Mutterzunge adlı eseri, Yüksel Pazarkaya ve Oturma İzni adlı eseri, Zafer Şenocak ve Tehlikeli Akrabalık adlı eseri, Feridun Zaimoğlu ve Kanak Sprak adlı eseri, Dursun Akçam ve Kafdağının Ardı adlı eseri, Fakir Baykurt ve Yüksek Fırınlar eseri, Bekir Yıldız ve Türkler Almanya'da eseri ele alınacaktır. Ele alınan eserlerde işlenen konular başlıkları ile tespit edilerek Türk – Alman Yazınında zaman içerisinde gerçekleşen konu temelli değişim gözler önüne serilecek ve irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study first examines the historical development of German-Turkish literature, which emerged following labor migration from Turkey to Germany. Three main phases are considered: the Gastarbeiterliteratur (Guest Worker Literature), produced by the first generation and regarded as the earliest examples of German-Turkish literature; Migrantenliteratur (Migrant Literature), considered the second phase; and Intercultural Literature, which represents the most recent and contemporary phase. After outlining the historical progression of German-Turkish literature, selected authors from the first, second, third, and currently emerging fourth generation will be introduced in terms of their biographies and contributions to German-Turkish literature. Their works, created in the context of migration, will then be analyzed according to the characteristics of their respective periods. When examining representative authors from each of the four developmental phases of German-Turkish literature, a broad spectrum of figures becomes apparent. As this study focuses on literature that emerged in the context of migration, authors and works dealing with themes such as migration, the migrant experience, the problems faced by migrants, and the social issues of the post-migration period have been specifically selected. Finally, to reflect the current state of affairs, two fourth-generation authors are analyzed based on their works, chosen due to their book sales and awards.Within this framework, the following authors and their works will be discussed: Güney Dal with İş Sürgünleri (Work Exiles), Emine Sevgi Özdamar with Mutterzunge (Mother Tongue), Yüksel Pazarkaya with Oturma İzni (Residence Permit), Zafer Şenocak with Gefährliche Verwandtschaft (Dangerous Kinship), Feridun Zaimoğlu with Kanak Sprak, Dursun Akçam with Kafdağının Ardı (Beyond Mount Qaf), Fakir Baykurt with Yüksek Fırınlar (Blast Furnaces), and Bekir Yıldız with Türkler Almanya'da (The Turks in Germany). The topics addressed in the selected works will be categorized thematically, making visible and critically analyzing the thematic changes in German-Turkish literature over time.