İncir bitkisinde yaprak aya, sap ve sürgündeki makro ve mikro besin elementlerinin mevsimsel değişimi ve birbirleriyle ilişkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 28068
  2. Yazar: NECLA GAŞGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ziraat, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
-38- OZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 'nün 5ornova.f daki milli-tm bünyeli, ha'fif alkalin reaksiyona sahip, tuz ' dan ari, kireççe zengin, azotça iyi, üst katmanların fosforca fakir, alt katmanların ise fosforca orta düzeyde, potasyumca zengin özellikler gösteren incir kolleksiyon bahçesinde Göklop re Sarılop çeşitleri ile yapı lan b*u araştırmada, toprak ve bitki örneklerinin besin ele mentleri içerikleri ve bunların birbirleri ile etkileşimleri incelenmiştir. Her iki çeşitte bitki örnekleri yaprak ayası, yaprak sapı ve sürgün şeklinde kısımlara ayrılmış, makro ve mikro besin elementlerinin vejetasyon periyodu boyunca değişimini incelemek amacıyla 19 Nisan-8 -Ağustos tarihleri arasında 15 günlük periyodlarla 9 ayrı dönemde bitki örneği alınmıştır. fföklop ve Sarılop çeşidinde yapılan analizler sonucun da yaprak ayasında bitki besin elementleri sırasıyla E % 1.685-3.148 ve % 1.713-3.387, P % 0.087-0.295 ve % 0.120- 0.363, K % 1.31-2.16 ve % 1.60-1.79, Ca #'1.52-5.30 ve % 1.38-4.50, Mg % 0.15-0.57 ve % 0.15-0.62, Ha 400-700 ppm ve 200-600 ppmr Fe 112-193 ppm ve 94-209 ppm, Cu 2-7 ppm ve 2-8 ppm, Mn 35-69: ppm ve 33-76 ppm, Za 15-28 ppm ve 10-24 ppnt değerler arasında bulunmuştur;» Yaprak sapında bu değerler N % 0.704-1.174 ve ^ 0.619- 1.212, P % 0. 067-0. 122 ve % 0.100-0.177, K % 0.82-2.32 ve % 1.27-2.43, Ca % 2.53-6.43 ve % 2.40-6.23, Mg % 0.26-0.85 ve % 0.21-0.83, Ha 200-500 ppm ve 200-500 ppm, ?e 70-133 ppm ve 60-169 ppm, Cu 2-4 ppm ve 2-5 ppm, An 12-41 ppm ve 6-34 ppm, Zn 16-19 ppm ve 13-24 ppm düzeyinde saptanmıştır.-39- Sürgün örneklerinde ise N % 1.044-1.692 ve % 1.207- 2.074, P % 0.103-0.245 ve % 0.180-0.407, K % 0.89-1.84 ve % 1.08-1.77, Ca % 1.57-2.70 ve 1.57-2.74, Mg % 0.15-0.59 ve 0.16-0.53, Na 100-800 ppm ve 200-800 ppm, ?e 55-110 ppm ve 86-161 ppm, Cu 3-9 ppm ve 5-9 ppm, An 14-43 ppm ve 15-42 ppm ve Zn 15-34 ppm ve 24-32 ppm arasında değişen değerler belir lenmiştir. Vejetasyon süresince azot en yüksek yaprak ayasında, fosfor sürgünde, potasyum, kalsiyum ve magnezyum ise yaprak sapında belirlenmiştir. Proebsting ve Warner (1954)' m da belirttikleri gibi vejetasyon periyodu boyunca bitki kısımla rının N, Pr K içerikleri azalırken; Ga ve Mg içeriklerinde artış gözlenmektedir. Mikro elementler açısından ise değerler çok geniş sınırlarda değişmekte olup, en yüksek Na, Cu ve Zn içeriği ne sürgünde, Fe ve üta içeriğine ise yaprak ayasında rastla nılmıştır. Aya, sap ve sürgün örneklerinin besin elementi içerik leri arasındaki ilişkiler araştırıldığında sap N'u ile sap K'u arasında % 1, aya P'u ile sap P'u arasında % 1 ve sürgün P'u arasında % 5, sap P'u ile sürgün P'u arasında % 1 ve aya K'u ile sap K'u arasında % 1, aya Ca'u ile ise % 5 düzeyde önemli ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-40- STJMMARÎ A study was carried out in G-b'klop and Sarilop fig cultivars with the aim of determining the seasonal changes in nutrient status of leaf blade, petiole and shoots. The experimental soil was slightly alkaline in reaction, containing significent quantities CaCQ, and no salt. The soil was sufficient in N, rich in £ and poor in topsoil P and medium in subsoil. Plant samples were taken at 9 different dat.e through out the season with 15 day intervals, j^jor and minor plant nutrients were measured for each sample. Results obtained are as under: The minimum and maximum values determined for the two cultivars' blade nutrient status are N 1.685-3.148 % and 1.713-3.387 %, P 0.087-0.295 % and 0.120-0.363 %, K 1.31-2.16 % and 1.60-1.79 %, Ca 1.52-5.30 % and 1.38-4.50 %, Mg 0.15- 0.57 % and 0.15-0.62 %, Ma 400-700 ppm and 200-600 ppm, Fe 112-193 ppm and 94-209 ppm, Cu 2-7 ppm and 2-8 ppm, Hn 35-69 ppm and 33-76 ppm, Zn 15-28 ppm and 10-24 ppm. d The minimum and maximum values determined for the two cultivars' petiole nutrient status are N 0.704-1.174 % and 0.619-1.212 %, P 0.067-0.122 % and 0.100-0*177 #, K 0.82- 2.32 % and 1.27-2.43 %, Ca 2.53-6.43 % and 2.40-6.23 %, Mg 0.26-0.85 % and 0.21-0.83 %, Ha 200-500 ppm and 200-500 ppm, Fe 70-133 ppm and 60-169 ppm, Gu 2-4 ppm and 2-5 ppm, Mn 12-41 ppm and 6-34 ppm, Zn 16-19 ppm and 13-24 ppm. The minimum and maximum values determined for the two cultivars' shoot nutrient status are N 1.044-1.692 e/.- and 1.207-2.074 %, P 0.103-0.245 °/-. and 0.180-0.407 Q,