Evaluation of labour market integration of foreign-born population in Turkey: A cohort analysis
Türkiye'de yabancı uyruklu nüfusun işgücü piyasasına entegrasyonunun değerlendirilmesi: Bir kohort analizi
- Tez No: 731092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT BERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, yabancı uyruklu kişilerin Türkiye'nin işgücü piyasasına entegrasyonunu incelemektedir. Bu amaçla Türkiye'de Göçmen Asimilasyonu Hipotezinin geçerliliğini test etmektedir. Ana araştırma sorusu,“Türkiye'deki göçmenler işgücü piyasası sonuçlarını yerlilerden daha hızlı büyütebiliyorlar mı?”dır. Bu nedenle, devralma noktasının ve ücret açığının belirlenmesi bu tezin ilgili hedefleridir. Bir diğer kritik araştırma sorusu ise“Göçmen grupları arasında asimilasyon oranı göç yılına göre farklılaşmakta mıdır?”sorusudur. Kısacası, bu çalışma aynı zamanda göçmenlerin işgücü piyasası asimilasyonu üzerindeki kohort etkilerini de analiz etmektedir. Bu amaçla 2009-2020 yılları arasında TÜİK tarafından yapılan Hanehalkı İşgücü Anketleri kullanılmaktadır. Betimsel analiz bölümünde ilk olarak göçmenlerin asimilasyonu grafiklerle değerlendirilmiştir. Ardından, lojistik regresyon yöntemi kullanılarak göçmenler ve yerliler için işgücüne katılım ve istihdam durumlarındaki farklılıkları değerlendirmek için regresyon analizlerinden yararlanılmaktadır. Son olarak, göçmenler ve yerliler için ücret farkını analiz etmek için sıradan en küçük kareler yöntemini kullanarak regresyon modellerini tahmin ediyorum. Kesitsel yaklaşımın temel sonuçları, göçmenlerin kazançlarının, aynı zamanda devralma noktası olan göçten 20-25 yıl sonra yerlilere karşı eşitlenmesidir. Bu analize göre yeni giren göçmenler için ücret farkı yüzde 15'e eşittir. Havuzlanmış kesitsel araştırmalara göre, 2012-2020 arasında gelen son grup, yerlilerden yüzde 30 daha düşük kazanıyor. Aksine, 1980-1989 arasında gelen en çok kazanan grup, yerlilerden yüzde 14 daha yüksek. Diğer bir deyişle, ücret farkı göçmen grupları arasında da farklılık göstermektedir. Ayrıca, işgücüne katılım ve istihdam durumları açısından daha önceki kuşaklar daha avantajlıdır. Sonuç olarak, göçmenlerin işgücü piyasasına entegrasyonu Türkiye'de geçirilen yıllar ile gerçekleşmekte ve kohort etkisi göçmenlerin ekonomik entegrasyonunu farklılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines foreign-born people's integration into the labour market of Turkey. With this aim, it tests the Immigrant Assimilation Hypothesis validation in Turkey. The main research question is,“Are immigrants in Turkey able to grow their labour market outcomes more rapid than natives?”. Therefore, identifying the take-over point and the wage gap are related goals of this thesis. Another critical research question is,“Is assimilation ratio differentiated among immigrant cohorts by migration year?”. In short, this study also analyses cohort effects on immigrants' labour market assimilation. For this purpose, Household Labour Force Surveys conducted by TurkStat are used between 2009-2020. Firstly, immigrants' assimilation is assessed by graphs in the descriptive analysis part. Then, regressions analyses are utilised to evaluate the differences in labour force participation and employment statuses for immigrants and natives by using the logistic regression method. Finally, it estimated regression models by using the ordinary least squares method to analyse the wage gap for immigrants and natives. The main results of the cross-sectional approach are that immigrants' earnings are equalised in 20-25 years after migration, which is also the take-over point, against natives. The wage gap for newly entered immigrants is equal to 20 per cent by this analysis. According to pooled cross-sectional studies, the recent cohort that arrived between 2012-2020 earns 30 per cent lower than natives. On the contrary, the best-earning cohort that arrived between 1980-1989 is 14 per cent higher than natives. In other words, the wage gap also differs among immigrant cohorts. Besides, earlier cohorts are more advantageous in terms of labour force participation and employment statuses. Consequently, the labour market integration of immigrants occurs with spending years in Turkey, and also cohort effect differentiates the economic integration of immigrants.