Konya kenti örneğinde göç ve kültürel bütünleşme
Immigration and cultural integration in the example of Konya
  1. Tez No: 87306
  2. Yazar: TÜLİN İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN EYCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
ÖZET Bu araştırmanın konusu, Konya kenti örneğinde "göç ve kültürel bütiinleşme'dir. Araştırmanın amacı ise, farklı sosyal-kül türel bölgelerden Konya kentine göç etmiş olan insanların, sosyal, kültürel yapılarının genel niteliklerini tespit etmek, Konya kenti ile bütünleşme ve kültürel uyum gösterip göstermediklerini, aynı zamanda, alt-kültür grubu özelliği taşıyıp taşımadıklarını incelemektir. Çalışmada, sistem yaklaşımı ile yapısal fonksiyonel analizin kavramları ışığında bir kuramsal model oluşturulmuş ve bu kuramsal modelden hareketle hipotezler hazırlanmıştır. Yapılan alan araştırmasıyla hipotezlerin sınanması gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler hipotezleri doğrulamıştır. TX YÜKSEKÖĞRETİM KBBiU DflKUtüAHTASYOM iEttö
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this research is“Immigration and Cultural Integration”in the example of Konya. The aim of this research is to find out the socials cultural structures1 general characteristics of the people who immigrate to Konya from different social-cultural regions, to investigate whether they show cultural integration and cultural adaptation with Konya at the same time to investigate whether they have tiie sub-culture characteristic or not In this study, the theoretical model has been built by means of system approach and structural-functional analysis and according to these theoratical models hypothesises have been formulated. By means of field study, the testing of hypothesies has been realized, tile datas which have been found have verified our hypothesies. -286-