Bursa'da yerleşik Yugoslavya-Makedonya göçmenlerinin sosyo-kültürel yapısı ve sosyal bünye ile bütünleşme durumu
Socio-cultural characteristics of Yugoslavian-Macedonian immigrants settled in Bursa and their integration to the social structure
- Tez No: 81818
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET“Ekolojik-tabii”ve“sosyal ”çevrelerin terkedilerek başka çevrelere girişi ifade eden bir hareketlilik türü olarak“göç”iki görünümde ortaya çıkmaktadır:“İç (veya ulusal) göç”ile“dış (veya uluslararası) göç”. Dış göç ile gerçekleştirilen bir grubun başlıca niteliği; taşıyıcısı olduğu kültür unsurları itibarda“içegöç”ettiği toplumda/ülkede kendini bir süre devam ettirmesi ve yeni bir sosyo-kültürel değişme sürecinin kaynağını ve konusunu teşkil etmesidir. Yugoslavya-Makedonya'dan Türkiye'ye,“kitlesel”kısmı itibarıyla son göç hareketi 1952-1967 döneminde gerçekleşmiştir. Bursa, bu göçmenlerin bir çoğu için Marmara Bölgesi'ndeki başlıca çekici merkez olmuştur. Bundan dolayı, araştırma konusu olarak, Bursa' da yerleşik ve Türkiye'ye 1952-1992 döneminde göç etmiş olan 195 hane seçilmiştir. Veriler, hane reislerine uygulanan anket ve mülakatlar vasıtasıyla elde edilmiştir. Verilerin analizi; bu göçmen grubunun,“içe kapalı”yapısını, terkettiği çevrelere benzerlik arzeden Marmara Bölgesi'ndeki Bursa'ya yerleşmek suretiyle birinci kuşakta ağırlıklı olarak koruduğunu, göçten önce“Türkçe anadili”esasında başlamış olan bütünleşme sürecini devam ettirdiğini, ikinci kuşakla birlikte ise, diğer Balkan göçmenleri başta olmak üzere yerli halkla ve coğrafi-kültürel benzerlik ve yakınlık mesafesindeki ailelerle bütünleşme sürecine girdiğini göstermiştir. Grup ile ne toplum, ne de siyasal erk arasında“azmlık-çoğunluk”statülerine dayanan ilişki örüntüleri kurulmamıştır. Dolayısıyla şu anda Türkiye'de ne bir“azınlık”, ne de bir“karşı kültür”değil, fakat bir“alt kültür”grubudur. Hiç şüphesiz, bu göçmen grubunun tüm sosyal bünye ile bütünleşme süreci tamamlandığında; haklarındaki“göçmen”veya“muhacir”sıfatı da ortadan kalkmış, aile büyüklerinden bazılarının Yugoslavya-Makedonya göçmeni olduğunu söyleyen bireyler dışında, sosyolojik araştırmaya konu olacak açıklıkta tespit edilmesi de imkansız hale gelmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY“Migration”as a kind of mobility leaving one's own“ecological-natural”and“social”environments to entering in a new, can be seen and studied in two appearance:“internal”(or national) and“external”(or international) migration. Distinctive characteristic of an“immigration group”is to keep continue itself for a time being, as regards it's cultural components and becomes source and subject of a new social-cultural change process, into new society/country. Recent migration movement from Yugoslavia-Macedonia to Turkey, by the mass portion took place between 1952-1967. Bursa has been the principal attracting center of Marmara Region for a good many of those immigrants. Therefore, the semple for this study, was taken from the residents of 195 houses in Bursa who had migrated to Turkey between 1952-1992. Data were collected through questionnaires and interviews by household heads. Data analysis showed that; this immigrant group has preserved weighted it's“inward-covered”structure on the first generation as a result of being settled in Bursa of Marmara Region, which presents similarity to enviroments they have left. It has continued the process of integration on the basis of“Turkish mother tongue”which was started before emigration. With the rise of the second generation, entered to integration process with the native people, families in geography-cultural similarity and proximity distance, come first the other immigrants from the Balkans. There is not settled relationship patterns based on“minority-majority”status by group among the large society nor the political power. And now it can not an“minority”or an“contre-culture”, but it is an“sub-culture”group in Turkey. Undouptedly, when the integration process of immigrant group completed, there will have been no nickname such as“immigrant”or“muhacir”along whith their name, and also no possibility to identify clearly these group as a subject of a sociological research, except individuals who may say that, some elderly of their families were immigrants from Yugoslavia-Macedonia.