Web-tabanlı eğitimin premenstrüel sendrom (PMS) semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of WEB-based education on premenstrual syndrome (PMS) symptoms and quality of life
- Tez No: 731101
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Premenstrüel Sendromu (PMS) olan kız öğrencilerde web-tabanlı eğitimin, PMS semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla ön test-son test kontrol gruplu tasarıma sahip, prospektif, randomize kontrollü yarı deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 33 çalışma ve 34 kontrol grubu olmak üzere toplam 67 kız öğrenci ile tamamlanmıştır. Çalışma grubuna girişim olarak web-tabanlı premenstrüel sendrom eğitim programı uygulanmış, kontrol grubuna ise girişim yapılmamıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Premenstrüel Sendrom Ölçeği (PMSÖ), Adet Öncesi Şikayetler Etki Ölçeği (PMSIS) ve Sistem Kullanılabilirlik Skalası (SUS) kullanılmıştır. Web-tabanlı eğitim girişimi sonrası yapılan ikinci ve üçüncü değerlendirmelerde, çalışma grubundaki kız öğrencilerin PMSÖ ve PMSIS toplam puanları kontrol grubuna göre olumlu yönde anlamlı düzeyde azalmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a prospective randomized controlled semiexperimental study with a pretest-posttest control group design to evaluate the effectiveness of web-based education on PMS symptoms and quality of life in female students with Premenstrual Syndrome (PMS). The research was completed with a total 67 female students, 33 of which were in the study group and 34 in the control group. A web-based premenstrual syndrome education program was applied as an intervention to study group, and control group received no intervention. Data were collected by using the Personal Information Form, Premenstrual Syndrome Scale (PMSS), Premenstrual Symptoms Impact Survey (PMSIS) and System Usability Scale (SUS). In the second and third follow-ups after the web-based education, the PMSS and PMSIS total scores of the study group were positively and significantly decreased compared to the control group (p0.05).