Müzik öğretmeni adaylarının problem çözme becerilerine yönelik algı düzeyinin farklı değişkenler açısından incelenmesi (Konya ili örneği)
Investigation of music teacher candidates' perceptions of problem solving skills in terms of different variables (Example of Konya province)
- Tez No: 731102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada, müzik öğretmeni adaylarının, problem çözme becerilerine yönelik algı düzeyinin belirlenmesi ve algı düzeylerinin cinsiyet, yaş aralığı, mezun olunan lise türü, sınıf düzeyi, çalgısı ve çalgısındaki başarı düzeyi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020–2021 Eğitim-Öğretim yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi A.K.E.F. Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 94 müzik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Heppner & Petersen (1982) tarafından geliştirilmiş, Türkçe 'ye Şahin, Şahin & Heppner (1993) tarafından uyarlanan“Problem Çözme Envanteri”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi için SPSS paket programı kullanılarak yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, Shapiro-Wilk, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, müzik öğretmeni adaylarının problem çözme becerilerine yönelik algı düzeyinin orta düzeyde olduğu, algı düzeyleri ile cinsiyet, yaş aralığı, mezun olunan lise türü, sınıf düzeyi, çalgı ve algılanan çalgı başarısı değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the perception level of music teacher candidates towards problem solving skills and to determine whether their perception levels differ according to the variables of gender, age range, type of high school graduated, grade level, instrument and instrument.The study group of the research was formed by Necmettin Erbakan University A.K.E.F. It consists of 94 music teacher candidates studying in the Music Education Department. As a data collection tool in the research; The“Problem Solving Inventory”developed by Heppner & Petersen (1982) and adapted to Turkish by Şahin, Şahin & Heppner (1993) and the“Personal Information Form”created by the researcher were used. Percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation, Shapiro-Wilk, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used to analyze the data using the SPSS package program. As a result of the research, it was determined that the perception level of the problem solving skills of the music teacher candidates was moderately good, It was determined that there was no statistically significant difference in perception levels according to gender, age range, graduated high school type, grade level, instrument and perceived instrument success variables.