Color preferences in terms of value and chroma in university students' dormitory rooms
Ünıversite yurtlarında öğrencilerin açıklık ve doygunluk açısından renk tercihleri
  1. Tez No: 731106
  2. Yazar: SERRA KOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Mekanlar iç ve dış alanlar olarak ikiye ayrılır ve renk bu ortamların vazgeçilmez bir parçasıdır. Rengin üç algısal değişkeni vardır: Renk, doygunluk ve açıklık. Literatürde renk tercihi çalışmaları doygunluk ve açıklıktan çok renk üzerine gerçekleştirilmiştir ve bu üç değişken rengin algısal değişkenlerdir. Açıklık renk tercihlerini renkten daha fazla etkileyen faktör olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı ise üniversite öğrencilerinin renk tercihleri ile açıklık ve doygunluk arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda üniversite öğrencileri, bir yurt odasının 12 farklı yüzeyi için tercihlerini belirlemiştir. Her yüzeyin tek tek incelenmesi üzerine üniversite öğrencilerinin, yurt odalarında, iki yüzey haricinde, açıklık değeri yüksek tercihler yaptığı ortaya çıkmıştır. Doygunluk ve renk tercihleri arasındaki ilişkinin, dolap yüzeyi dışında, önemli bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Açıklık ve doygunluk arasında ise zayıf bir negatif ilişki bulunmuştur. Yurt odalarının cinsiyet temel alınarak tasarlanması sebebiyle, çalışmanın son aşamasında renk tercihlerinin cinsiyete bağlı olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuçlar, cinsiyet ve tercihlerin, kadın ve erkek olmak üzere iki cinsiyet için yalnızca belirli yüzeylerde kayda değer bir ilişkiye sahip olduğunu göstermektedir. Erkeklerde duvar ve zemin olmak üzere iki yüzey için tercih edilen renkler, cinsiyet ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterirken kadınların renk tercihlerinde zemin ve dolap cinsiyet ile anlamlı bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile elde edilen veriler bütün olarak incelendiğinde, kromatik renkler ile yüksek açıklık ve düşük doygunluk değerlerinin tercih edildiği ve cinsiyetin renk tercihlerinde küçük bir rolü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environments are considered as interior and exterior, both of which color is a vital part. The existing preferences studies mainly focus on hue and not enough on value and chroma which of three is the perceptual variables of color. Value has shown to be a more prominent factor in affecting color preferences than hue. The main goal of this research is to explore the relation of chroma and value to the preferences of university students. In this regard, university students expressed their preferences for 12 different surfaces taking place in the interiors of a dormitory room. Each surface was analyzed separately and the results showed that university students prefer high value in their color selections for dormitory rooms, except for two surfaces. The relationship between chroma and preferences have shown significant correlation except for the cabinet. Chroma and value were found to have a weak negative correlation. In the final part of the study, the role of gender was analyzed, considering the fact that dormitories are designed based on gender. The results indicated that gender and color preferences have a significant relationship regarding specific surfaces, differing among genders. Two surfaces were found to have statistically significant relations to males, namely, the walls, the floor and two surface showed significance for females, that are, the floor and the cabinet. All in all, the results indicate a common propensity for high value and low chroma with chromatic colors as well as a minor role of gender, effective in color preferences studies.