Instagram fenomenlerinin Türk ve Alman liseli gençlerin meslek edinmelerindeki etkileri
The effects of instagram influencers on Turkish and German high school students' career acquisition
- Tez No: 731105
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN NECATİ BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Education and Training, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Günümüzde internet kullanımının amaçları ilk çıktığı yıllara nazaran ciddi anlamda değişime uğramıştır. İnternetin 1990'lı yılların başındaki kullanım şekliyle, 21.yy'daki kullanım şekli, gelişen teknolojiye bağlı olarak dönüşüme uğramıştır. İlk çıktığı yıllarda internet daha fazla iletişime geçme veya haberleşme gibi temel sosyalleşme gereksinimlerini gidermek için kullanılırken, günümüzde internette yapılamayacak neredeyse hiçbir faaliyet kalmamıştır. Fotoğraf veya dosya paylaşma, görüntülü konuşma, alışveriş yapma gibi sosyal aktiviteler bu değişimin sonuçlarından sadece birkaçıdır. İnternetin yıllar içerisindeki değişiminin kapitalist sistemin çıkarları doğrultusunda biçimlendiğini, pazara sunulan sosyal medya uygulamaları ve bunların kullanım amaçları göstermektedir. Dünya genelinde en çok kullanıcısı olan uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkan Instagram uygulaması da bu bağlamda göze çarpmaktadır. 2011 yılında sınırlı özellikleriyle pazara sunulan Instagram, başta Facebook uygulamasına bir alternatif olarak düşünülmüştür. Yazılardan çok görselliği ön plana çıkaran bu uygulama, yıllar içerisinde gelişen teknoloji sayesinde kullanıcılarına farklı özellikler sunmaya devam etmiştir. Başta sadece fotoğraf paylaşma ve takipleşme gibi temel sosyalleşme unsurlarına olanak sağlayan Instagram, günümüzde kullanıcılarına görüntülü konuşma, canlı yayın yapma, mesajlaşma, alış veriş yapma ve bu çalışmanın biçimlenmesine de neden olan fenomen olarak para kazanma olanağını sunmaktadır. Takipçi sayısı yüksek tanınmış fenomenlere küresel firmalarla işbirliği içerisine girmelerine olanak sağlayan Instagram, 21.yy'da dijital meslek dalı yaratmayı başarmıştır. Bu bağlamda Z-kuşağı olarak adlandırılan yeni nesil gençlerin Influencerlardan etkilenip etkilenmediği, çeşitli sosyo-kültürel veya sosyo-ekonomik faktörler ışığında değerlendirilerek, bu çalışmayla tespit edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the purposes of internet use have changed significantly compared to the years when it first appeared. The way the Internet was used in the early 1990s and the way of use in the 21st century is transformed depending on the developing technology. While the internet was used to meet basic socialization needs such as more communication or communication in its first years, today there is almost no activity that cannot be done on the internet. Social activities such as sharing photos, video talking, shopping are just a few of the results of this change. It shows the social media applications introduced to the market and their intended use, in which the change of the Internet over the years has been shaped in line with the interests of the capitalist system. For example Instagram, which is one of the applications with the most users in the world, stands out in this context. Introduced to the market with limited features in 2011, Instagram was originally thought to be an alternative to the Facebook application. This application, which emphasizes visuality rather than articles, continued to offer different features to its users thanks to the technology developed over the years. Providing only basic socialization elements such as sharing photos and following, Instagram today offers its users the opportunity to video talk, live broadcast, messaging, shopping and make money as a phenomenon that has shaped this work. Instagram, which allows well-known personalities with a high number of followers to cooperate with global companies, has succeeded in creating a digital profession in the 21st century. In this context, it is aimed to determine whether the new generation young people, called generation Z, are affected by digital professions by evaluating them in the light of various socio-cultural or socio-economic factors.