Ratlarda progesteron türevlerinin farklı doz ve yollarla kullanımının endometrium doku düzeyi, kan seviyesi ve endometrial implantasyon belirteçlerinin ekspresyonuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of using progesterone derivatives in different doses and ways on endometrial tissue level, blood level and the expression of endometrial implantation markers in rats
  1. Tez No: 731107
  2. Yazar: ESMANUR SERT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT TEMEL CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: IVF sürecinde luteal fazı desteklemek amacıyla kullanılan progesteron ve didrogesteronun endometrium üzerinde yaptığı değişimler çeşitli çalışmalarla araştırılmıştır, ancak doku düzeyinde ve moleküler araştırmalar hala yapılmaktadır. Luteal faza destek amaçlı kullanılan progesteronun çeşit, yol ve dozları için konsensus bulunmamaktadır. Bu projede amacımız progesteronun farklı kullanım şekli ve dozları ile, kan ve dokudaki ilaç miktarının gerçek değerlerle tespitini araştırmaktır. Böylece en etkili endometrial doku düzeyini oluşturan ilaç yolu ve dozu bulunarak doğru ilaç kullanımıyla IVF başarısının arttırılması sağlanacaktır. Ayrıca maliyet ve gereksiz ilaç kullanımı azaltılacaktır. Yöntem: Düzenli menstruel siklusları belirlenen ve ortalama 250-300 gr ağırlıkta fertil toplam 77 adet hayvandan oluşan 11 adet çalışma grubu oluşturuldu. Proöstrus döneminde başlayarak 3 gün süreyle vajinal, intramuskuler, subkutan ve oral düşük ve yüksek dozlarda progesteron ve oral didrogesteron verildi. Sonrasında nekropsi ile elde edilen endometrial dokudaki ve kandaki progesteron düzeylerine Tandem-MS kullanılarak bakıldı. Sonuçların istatistiksel analizleri SPSS 22 programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Düşük doz ve yüksek doz didrogesteron alan ratlarda ayrı ayrı istatistiksel analiz yapıldığında yüksek doz didrogesteron verilen ratlarda dokudaki ve kandaki didrogesteron düzeyinin düşük doz verilenden fazla olduğu görüldü. Ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Vajinal, Oral, İntramuskuler ve Subkutan micronize progesteron düşük ve yüksek dozları karşılaştırıldığında doku düzeyinde anlamlı fark yoktu. Ancak tümünün kan düzeyleri karşılaştırıldığında intramuskuler ilaç verilen ratlarda kan düzeyleri diğerlerinden anlamlı olarak yüksek çıktı. Düşük ve yüksek doz intramuskuler ilacın kandaki değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Vajinal ve oral progesteron karşılaştırmasında oral progesteronun doku ve kandaki düzeylerinin sonuçları ortalama olarak yüksek olsa da istatistiksel anlamlı fark yoktu. Sonuç: Çalışmamızda verilen yolların dozdan bağımsız olarak birbirinden anlamlı olarak fark oluşturmadığı görüldü. Progesteron çeşitlerinin kullanım yollarının doku düzeyine geçen miktarı etkilemediği ve dozu yükseltmenin doku progesteron düzeyini anlamlı olarak arttırmadığı görülmüştür. Bu nedenle hasta konforunu bozmayacak düşük dozda ilaçların tercih edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The changes in the uterine lining caused by progesterone and dydrogesterone, which are used to support the luteal phase in the IVF process, have been investigated in various studies, but tissue level and molecular studies are still being conducted. There is no consensus on the nature, route of administration, and dosage of progesterone for luteal phase support. Our goal in this project is to investigate the different application patterns and dosages of progesterone and to determine the amount of active ingredient in blood and tissue using real values. Therefore, IVF success is increased by using the right drug by finding the drug route and dose that will create the most effective level of endometrial tissue. In addition, costs and unnecessary consumption of medication are reduced. Method: 11 study groups consisting of 77 fertile animals with an average weight of 250-300 g were formed, whose regular menstrual cycles were determined. Beginning in the proestrous period, low and high doses of progesterone and oral dydrogesterone were administered vaginally, intramuscularly, subcutaneously, and orally for 3 days. Subsequently, progesterone levels in endometrial tissue and in blood obtained by autopsy were measured by tandem MS. Statistical evaluations of the results were carried out using the SPSS 22. Results: When statistical analyzes were performed in rats given low-dose and high-dose dydrogesterone separately, it was observed that tissue and blood dydrogesterone levels were higher in rats given high-dose dydrogesterone than in rats given low-dose Dydrogesterone was administered. However, the difference was not statistically significant. When comparing low and high doses of vaginal, oral, intramuscular, and subcutaneous micronized progesterone, there was no significant difference at the tissue level. However, when the blood levels of all were compared, it was found that the blood levels of the rats given intramuscular drugs were significantly higher than those of the others. There was no statistically significant difference between the blood counts of low and high dose intramuscular drugs. When comparing vaginal and oral progesterone, although the results of oral tissue and blood progesterone levels were high on average, there was no statistically significant difference. Conclusion: It was observed that the routes indicated in our study were not significantly different from each other, regardless of dose. It was observed that the manner of using progesterone strains did not affect the amount transferred to tissue levels and increasing the dose did not significantly increase tissue progesterone levels. For this reason, it can be recommended to give preference to low-dose drugs that do not compromise patient comfort.