Non fonksiyonel adrenal insidentaloması olan hastaların klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi ve kardiyovasküler risk faktörleriyle ilişkisi
Nonfunctional adrenal incidentaloma and its relationship with cardiovascular risk factors
- Tez No: 731108
- Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ÇAKAL, DOÇ. DR. İLKNUR ÖZTÜRK ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Adrenal hastalıklarla ilişkili olmayan semptomlar nedeniyle yapılan görüntüleme yöntemleri ile rastlantısal olarak tespit edilen adrenal kitlelere adrenal insidentaloma denir. Çalışmamızda nonfonksiyonel adrenal insidentaloma (NFAİ) saptanan hastaların klinik ve biyokimyasal özelliklerini değerlendirip, kardiyovasküler risk faktörleriyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmaya Ocak 2017-Ocak 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları merkezinde adrenal insidentaloma tanısı ile tetkik edilen 64 hasta ve 64 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir Demografik verilerin yanısıra karotis intima media kalınlığı, bel çevresi, vücut kitle indeksi (VKİ), glisemik parametre, tiroid fonksiyon testleri, kan lipid profili, spot idrarda albumin-kreatinin oranı, serum ürik asit düzeyi, plazma aterojenite indeksi (PAİ), nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı(NAFLD) skoru ve fibrozis 4 (FİB4) skoru gibi parametreler her iki grupta karşılaştırılmıştır. Bulgular: NFAİ grubu ve kontrol grubu yaş, cinsiyet ve VKİ yönünden benzer olarak bulunmuştur. Ölçülen plazma kortizol seviyeleri NFAİ grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. (p=0.003). Açlık glukozu, tokluk glukozu ve HOMA indeksi değerleri NFAİ grubunda kontrollere göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Adrenal masses detected incidentally by imaging methods performed due to symptoms not associated with adrenal diseases are called adrenal incidentalomas (NFAI). In our study, we aimed to evaluate the clinical and biochemical characteristics of patients with nonfunctional adrenal incidentaloma and to evaluate their relationship with cardiovascular risk factors. Materials and Methods: The study included 64 patients diagnosed with adrenal incidentaloma and 64 healthy control groups, who were examined in the Endocrinology and Metabolism Diseases Center of Health Sciences University, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, between January 2017 and January 2020. Demographic data, carotid intima media thickness, waist circumference, body mass index (BMI), glycemic parameter, thyroid function tests, blood lipid profile, albumin-creatinine ratio in spot urine, serum uric acid level, plasma atherogenicity index (PAI), those parameters such as NAFLD score and FIB4 score were compared in both groups. Results: NFAI group and control group were found to be similar in terms of age, gender and BMI. The measured plasma cortisol levels were found to be significantly higher in the NFAI group than in the control group (p=0.003). Fasting glucose, postprandial glucose and Homa index values were found to be statistically significantly higher in the NFAI group than in the controls.