Ruh sağlığı alanında çalışanlarda iş yaşamında yalnızlık ve psikolojik sermaye
Loneliness at work and psychological capital of professionals in the field of mental health
  1. Tez No: 731117
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Psychology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında ruh sağlığı alanında çalışan psikiyatrist, psikolog/klinik psikolog ve psikolojik danışmanların iş yaşamlarındaki yalnızlık ve psikolojik sermayelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İş yaşamında yalnızlık, genel yalnızlıktan farklı olarak sadece çalışma yaşamında karşılaşılan yalnızlık türüdür ve duygusal yoksunluk ile sosyal arkadaşlık olmak üzere iki alt boyutu bulunmaktadır. Psikolojik sermaye, bireyin temelde kim olduğu ve pozitif gelişim bakımından kim olabileceğini dair bilgiler sunan bir kavramdır. Tecrübe ve eğitimle değişebilen ve geliştirilebilen özellikler bütünü olan psikolojik sermaye, umut, iyimserlik, öz yeterlilik ve psikolojik dayanıklılıktan oluşan dört alt boyuta sahiptir. Araştırmanın örneklemi toplamda 236 kişi olmak üzere, 129 ruh sağlığı çalışanı ve 107 ruh sağlığı alanı dışında çalışanlardan oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak, Demografik Bilgi Formu, İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği ve Psikolojik Sermaye ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri Google Formlar aracılığıyla toplanmış, verilerin toplanması her katılımcı için 10 dakika sürmüştür. Araştırmaya Türkiye'nin her bölgesinden katılım gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine loneliness and psychological capital of psychiatrists, psychologists/clinical psychologists and psychological counselors working in the field of mental health. Loneliness in business life, unlike general loneliness, is a type of loneliness encountered only in working life and has two sub-dimensions: emotional deprivation and social friendship. Psychological capital is a concept that provides information about who the individual is basically and who he or she can be in terms of positive development. Psychological capital, which is a set of features that can be changed and improved with experience and education, has four sub-dimensions consisting of hope, optimism, self-efficacy and psychological resilience. The sample of the study consists of 129 mental health professionals and 107 non-mental health professionals, 236 people in total. Demographic Information Form, Loneliness at Work Scale and Psychological Capital scale were used as data collection tools. Research data was collected through Google Forms and it took 10 minutes for each participant to collect the data. Participants from all regions of Turkey participated in the research.