Sağlık çalışanlarında stres ve işdoyumu
Job satisfaction and stress on health workers
  1. Tez No: 384026
  2. Yazar: MEDİNE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Stres kavramıyla son dönemlerde insan yaşamının birçok alanında karşılaşılmaktadır. Bu kavram çoğu kez olumsuzluk olarak algılanmakta ve yaşanan sıkıntıların nedeni olarak görülmektedir. Özellikle insanların ruh sağlığını etkilemekle birlikte, bazen fiziksel sağlığı da etkilediği görülmektedir. Bu etkilerin bertaraf edilmesi, öncelikle bireylerin istek ve çabasıyla gerçekleşebilmekteyken, bazen de profesyonel yardım gerektirmektedir. Bu yardım stres yönetimi olarak bilinen bilimsel bir çalışmayla ortaya konulmaktadır. Konumuz gereği stresin genelde çalışanlar özelde ise sağlık çalışanları açısından önemine değinilmiştir. Çalışanların işyerindeki tatmin düzeyi iş doyumu olarak adlandırılmaktadır. İş doyumunun gerçekleşmesi için birçok faktörün bir arada olması gerekmektedir. Stres iş doyumunu etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bu nedenle stres kavramının iş doyumu üzerindeki etkisi konumuzun gövdesini oluşturmaktadır. İş yerlerinde stres yönetimi gerekli ve önemli bir konudur. Stres yönetimi çalışanların verimliliği açısından öneme haizken, işletmenin de bu verimden azami ölçüde faydalanmasını sağlamaktadır. Birinci bölümde Stres Kavramı, Nedenleri ve Sonuçları açıklandı. İkinci bölümde ise stresle baş etmek için yapılması gerekenler Stres Yönetimi başlığı altında açıklandı. Üçüncü bölümde İş Doyumu, Tanımı, Önemi ve Çeşitleri 'ne değinildi. Son bölümde ise Sağlık Çalışanlarında Stres ve İş Doyumu konusu işlendi. Anahtar Kelimeler : Stres, Stres Yönetimi, İş Doyumu, Sağlık
Özet (Çeviri)
Today, we encounter with the concept of stress in multiple areas of our lives. This term is often associated with negativity and considered as the reason for the nuisance which are experienced. Stress is observed to be especially affecting people's mental health and sometimes along with their mental health, their physical health as well. Disposal of these negative impacts is possible via first of all will and effort of individuals and in some cases with the help of professional assistance. This assistance is carried out by a scientific mission which is known as stress management. As part of our topic, the importance of stress on employees in general and it's importance on health workers in particular are being mentioned. The level of satisfaction of employees in workplace is called job satisfaction. A number of factors should be combined together in order for job satisfaction to be actualized. Stress is one of the most important factors which effects job satisfaction. Hence, the affect of the term stress on job satisfaction forms the body of our topic. Stress management in workplaces is an essential and crucial matter. Stress management has great importance when it comes to the performance of employees as well as it enables the business to gain profit from this productiveness at a maximum level. In section 1, the concept of stress, reasons and consequences are addressed. As for section 2, things to do in order to cope with stress are explained under the title Stress Management. In section 3, job satisfaction, its importance and varieties are mentioned. In last section, the topics of stress in health workers and job satisfaction are issued. Key Words : Stres, Stres Management, Job Satisfaction, Health