Çanakkale ve Kanagawa ili termal turizm değerlerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative examination of the values ofthermal tourism in Çanakkale and Kanagawa province
  1. Tez No: 731151
  2. Yazar: MİNAKO TAKAHASHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ ILGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Çalışmada Japonya'da Kanagawa ile Türkiye'de Çanakkale ilindeki termal alanların dağılımı, termal suların sıcaklık, mineral bileşimi, pH ile diğer mineral özellikleri termal turizm açısından değerlendirilip, gelecekte bu konuda yapılacak araştırmalar için katkı sağlama amaçlanmıştır. Araştırmada, literatür taranmış, özellikle konuyla ilgili Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA) tarafından yapılan envanter çalışmasından geniş ölçüde faydalanılmıştır. Çanakkale ve Kanagawa illerinin termal potansiyellerini belirleyerek, termal alanlarda bulunan kaplıcaların termal turizm açısından önemlerini vurgulayarak elde edilen bilgilere göre çözüm önerileri sunulmuştur. Türkiye yaklaşık 2 000 termal kaynak potansiyeli ile dünyanın ilk beş ülkesi arasında yer almaktadır. Çanakkale İlinde bulunan yaklaşık 40 termal kaynak Türkiye'deki termal kaynakların yaklaşık %1.2' sini oluşturur. Çanakkale'de termal kaynaklar genelde doğal çıkışlı olup bazı kaynakların debileri sondaj yapılarak arttırılmış, Çanakkale'nin ilçelerinde bulunan 6 termal konaklama tesisinde kullanılmaktadır. Termal kaynakların birçoğu çeşitli nedenlerle henüz değerlendirilmemiş durumdadır. Japonya, Pasifik Ateş Çemberi kuşağında ve aynı zamanda 4 levhanın ( Kuzey Amerika, Filipin, Avrasya ve Pasifik ) kesiştiği alanda yer almaktadır. Bu nedenle 111 aktif volkan ve yaklaşık 28 bin termal kaynak bulunmaktadır.Kanagawa Eyaletinde termal kaynak sayısı yaklaşık 607 olup, Japonya'daki toplam termal kaynakların % 2,17' sini oluşturmaktadır. Kanagawa Eyaletinde 582 termal konaklama tesisi bulunmaktadır. En önemli termal alanlardan biri olan Hakone'de 478 termal kaynak ve 20 termal alanda 406 termal tesis yer almaktadır. Kanagawa'da termal turizmden yararlanma tarihsel ve kültürel açıdan büyük bir öneme sahip olmakla birlikte termal turizm, tüm yaş gruplarına hitap ederken ve aynı zamanda Japon kültür ve geleneğini koruyarak, gelişimini sürdürmektedir.Çanakkale'de termal alanların tarihsel bir önemi olmasına rağmen, termal alanlardan yararlanma sağlık sorunları olan orta ve ileri yaş grubunu içermekte, gençleri kapsamamaktadır. Farklı coğrafyalarındaki bu iki ilin en önemli farklılığı; Çanakkale'nin kaplıca turizmine doğa , deniz ve kültürel turizm gibi farklı turizm çeşitlerini entegre edememiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution of thermal areas in Kanagawa in Japan and Çanakkale in Turkey, the temperature, mineral composition, pH and other mineral properties of thermal waters are evaluated in terms of thermal tourism and it is aimed to contribute to future research on this subject. In the research, the literature was scanned, especially the inventory study conducted by the Mineral Research and Exploration Institute (MTA) was widely used. By determining the thermal potentials of Çanakkale and Kanagawa provinces, by emphasizing the importance of thermal springs in thermal areas in terms of thermal tourism, solution suggestions were presented according to the information obtained. Turkey is among the top five countries in the world with its thermal resource potential of approximately 2 000. Approximately 40 thermal springs in Çanakkale constitute approximately 1.2% of thermal resources in Turkey. Thermal springs in Çanakkale are generally of natural origin, and the flow rates of some sources have been increased by drilling, and it is used in 6 thermal accommodation facilities located in the districts of Çanakkale. Many of the thermal sources have not yet been evaluated for various reasons. Japan is located in the Pacific Ring of Fire, as well as at the intersection of 4 plates (North America, Philippine, Eurasia, and the Pacific). For this reason, there are 111 active volcanoes and approximately 28 thousand thermal springs. The number of thermal springs in Kanagawa Province is approximately 607 and constitutes 2.17% of the total thermal resources in Japan. Kanagawa Prefecture has 582 thermal accommodation facilities. In Hakone, one of the most important thermal areas, there are 478 thermal springs and 406 thermal facilities in 20 thermal areas. While benefiting from thermal tourism in Kanagawa is of great historical and cultural importance, thermal tourism continues to develop while addressing all age groups and at the same time preserving Japanese culture and tradition. It includes the middle and advanced age group with health problems and does not include young people. The most important difference of these two provinces in their different geographies is; Çanakkale's hot spring tourism has not been able to integrate different types of tourism such as nature, sea and cultural tourism.