Distal femur lokal agresif tümörlerinde rezeksiyon sonrası tespit yöntemlerinin biyomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanic comparison of detection methods after resection in local aggressive tumors of the distal femur
  1. Tez No: 731166
  2. Yazar: ALİ MOLLAÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARAN HEVAL KÖMÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diz çevresi lokal agresif tümörlerin en sık görüldüğü bölgedir. Tümörün yeri ve boyutuna göre tedaviler değişiklik göstermektedir. Literatürde ideal bir tedavi tanımlanmamıştır. Bu çalışmada distal femurda görülen defektlerde, defekt boyutuna göre ideal tedavi yöntemlerini biyomekanik olarak karşılaştırdık(1). Çalışmamızda 49 adet kompozit femur materyali kullanıldı. Femur materyali tüm gruplara 7'şer olacak şekilde 7 grup oluşturuldu. Grup 1 kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmadı. Grup 2'de izole %50 defekt oluşturuldu. Grup 3'de izole %75 defekt oluşturuldu. Grup 4'de %50 defekt oluşturduktan sonra çimento uygulandı. Grup 5'de %75 defekt oluşturduktan sonra çimento uygulaması yapıldı. Grup 6'da %50 defekt oluşturulduktan sonra ekleme 2 adet vida gönderildi ve çimento uygulandı. Grup 7'de %75 defekt oluşturulduktan sonra ekleme paralel 2 adet vida konuldu ve çimento uygulandı. Ardından her femurun lateral kondiline aksiyel yüklenme testi uygulandı. Sonrasında gruplar kendi aralarında değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda distal femur lokal agresif tümörlerin cerrahisi sonucu oluşan defektin boş bırakılması veya sadece greftleme yapılması yetersiz bulundu. Sadece sement ile doldurulması ise yeterli bulundu. Vida ile beraber sement uygulamasının sadece sement uygulamasına üstünlüğü gösterilemedi. Defekt boyutlarının farklı olması sonucu değiştirmedi. Sonuç olarak küçük ve büyük defektlerde izole çimento uygulaması kırık riskini önlemede yeterlidir. Çalışmamızda çimento üzerine vida uygulamasının cerrahi süreyi arttırması, enfeksiyon riskini arttırması ve yüksek implant maliyeti olmasından dolayı gerek olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
The area around the knee is the most common site of locally aggressive tumors. Treatments vary according to the location and size of the tumor. An ideal treatment has not been defined in the literature. In this study, we aimed to reveal the ideal treatment according to the size of the defect in the defects seen in the distal femur biomechanically. In our study, 49 composite femur materials were used. Femur materials was divided into 7 groups, 7 for each group. No procedure was applied to Group 1 control group. Isolated 50% defect was created in group 2. Isolated 75% defect was created in group 3. Cement was applied after creating 50% defect in Group 4. Cement was applied after creating a 75% defect in Group 5. After 50% defect was created in Group 6, 2 screws were sent to the joint and cement was applied. After creating a 75% defect in Group 7, 2 screws were placed parallel to the joint and cement was applied. Then, axial loading test was applied to the lateral condyle of each femur. Afterwards, the groups were evaluated among themselves. As a result of our study, leaving the defect formed as a result of the surgery of locally aggressive tumors of the distal femur or only grafting was found to be insufficient. Filling only with cement was found to be sufficient. The superiority of screw application over cement application alone has not been demonstrated. Different defect sizes did not change the result. As a result, isolated cement application is sufficient to prevent the risk of fracture in small and large defects. We can say that screw application on cement is not necessary because it increases the surgical time and the risk of infection and higher cost for implants.