Tip 2 diyabetlilerde bireysel eğitim ve grup eğitiminin kan glukoz regülasyonu üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of individual education and group education on blood glucose regulation in Type 2 diabetes
- Tez No: 731177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, DOÇ. DR. SABAH TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada Tip 2 diabetes mellitus (DM) tanısı olan hastaların aldıkları bireysel eğitim ve grup eğitimi durumuna göre kan glukoz regülasyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve retrospektif olan bu çalışmaya 01 Ocak 2018 ile 11 Mart 2020 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'ne bağlı Üst Kaynarca Diyabet Merkezine başvuran tip 2 DM tanısı olan, 18 yaş üzeri hastalar dahil edilmiştir. Çalışmamızdaki katılımcıların bireysel eğitim ile birlikte grup eğitimi alan Tip 2 DM hastaları karma eğitim grubuna dahil edilmiştir. Sadece bireysel eğitim alan ve yaş ve HbA1c düzeyi aynı olan tip 2 DM hastaları 1:1 oranında bireysel eğitim grubuna dahil edilmiştir. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalıklar gibi sosyodemografik özellikler ile beraber, kullandıkları farmakolojik tedaviler, kullandığı farmakolojik DM tedavi protokolü, DM eğitim bilgileri gibi DM hastalığı ile ilgili bilgiler geriye dönük hastane bilgi sistemleri üzerinden taranmıştır. Tüm hastaların DM eğitimi öncesi ve eğitim sonrası, en az 6 ay içerisinde değerlendirilmiş olan HbA1c ve açlık plazma glukoz değerleri hastaların takip dosyalarından aynı araştırmacı tarafından elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 256 (%50,0) bireysel eğitim, 256 (%50,0) karma eğitim (bireysel eğitim+grup eğitimi) olmak üzere toplam 512 tip 2 DM hastası kabul edilmiş olup hastaların yaş ortalamaları 57,3±8,3 yıl olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to compare blood glucose regulation of patients with Type 2 diabetes mellitus (DM) according to their individual education and group education status. Methods: Patients over the age of 18 with Type 2 DM who applied to Upper Kaynarca Diabetes Center affiliated to Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between 2018, January 01 and 2020, March 11 were included this cross-sectional and retrospective study. The participants in our study who received individual education and group education together were included mixed group. The participants who received only individual education and they have same age and HbA1c level were included individual group at ratio of 1:1. All patient's sociodemographic characteristics such as age, gender, comorbidities and information about DM disease such as pharmacological treatments they use, the pharmacological DM treatment protocol, DM education information were scanned through the hospital information systems. All patient's HbA1c and fasting plasma glucose levels within at least 6 months were evaluated from the patient's files before and after education by the same researcher. Results: A total of 512 Type 2 DM patients who mean age determined as 57,3±8,3, 256 (50%) patients in individual education group and 256 (50%) patients in mixed (individual and group) education group were accepted.