Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'inde akut pulmoner tromboemboli tanısı alan hastaların geriye dönük analizi
Acute pulmonary disease in Muğla Training and Research Hospital Emergency Service retrospective analysis of patients diagnosed with thromboembolism
- Tez No: 731178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Akut pulmoner tromboemboli (PTE) için klinik özellikler ile laboratuvar parametrelerinden üretilmiş prognostik göstergeler ve risk sınıflamaları tanımlanmıştır. Doğru risk sınıflaması, uygun tedaviyi belirlemede ve tedavinin neden olabileceği komplikasyonların en aza indirilmesinde çok önemlidir. Bu çalışmada acil serviste PTE tanısı konulan olguların incelenmesi, acil servis başvuruları sırasında tespit edilebilen faktörlerin prognoza etkisini araştırmak ve akut PTE yönetimindeki bazı risk sınıflama modellerinin [Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) 2019 Akut Pulmoner Emboli Kılavuzu'nun önerdiği risk sınıflama algoritması (2019 ESC modeli), modifiye FAST skoru, Bova skoru] mortaliteyi öngörme performansını karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma 1 Ocak 2018-1 Ocak 2021 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servis'ine başvuran ve acil serviste PTE tanısı alan hastaları kapsamaktadır. Çalışmaya dahil edilen tüm olguların sosyodemografik özellikleri, klinik özellikleri, görüntüleme yöntemleri ve sonuçları, laboratuvar parametreleri gibi veriler, hastane kayıt sistemi, muayene dosyaları, konsültasyon notları ve epikrizler incelenerek oluşturuldu. Mortalite ve prognozu tahmin etmede kullanılan, 2019 ESC modeli, Bova ve modifiye FAST skorları her olgu için kaydedildi. Bulgular: Akut PTE tanısı kesinleşen 85'i kadın (%51.2) olan toplam 166 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. 20 olgunun (%12) acil servis başvurusundan itibaren 30 gün içinde hayatını yitirdiği, 146 olgunun (%88) ise yaşadığı tespit edildi. Bova skoru >4 puan kesme değeri alındığında mortalite tahmini açısından sensivitesi %84.1, spesifitesi %58 ve eğri altındaki alan (EAA) değeri 0.797 bulunmuştur. Modifiye FAST skoru ≥3 kesme değeri alındığında mortalite tahmini açısından sensivitesi %80.2, spesifitesi %61 ve EAA değeri 0.775'dir. 2019 ESC modelinin mortaliteyi tahmin etmede, sensivitesi %85.2, spesifitesi %68.2 ve EAA değeri 0.776'dır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Clinical features of acute pulmonary thromboembolism (PTE) together with prognostic predictors and risk stratifications derived from laboratory parameters have been identified. Accurate risk stratifications is essential for determining the appropriate treatment and minimizing possible complications (related to the treatment). The aim of this study is to analyze the cases with acute PTE diagnosis that are confirmed in the emergency department (ED); investigate the influence of the factors, which were detected in the course of their admittance to the ED, over the prognosis and to compare the mortality prediction performances of certain risk stratification models regarding the management of acute PTE, such as the risk stratification algorithm proposed in 2019 European Society of Cardiology (ESC) Guidelines for Acute Pulmonary Embolism (2019 ESC model), the modified FAST score and the Bova score. Materials and Methods: This retrospective study is performed for the patients who were admitted to the Muğla Training and Research Hospital Adult Emergency Department and were diagnosed with PTE in the ED between 01.01.2018 and 01.01.2021. The data concerning the cases, namely sociodemographic factors, clinical features, imaging methods and their results, laboratory parameters, evaluated in this study were derived via thorough inspections of the patient registration system, medical examination files, consultation papers and epicrises. The 2019 ESC model, the modified FAST and the Bova scores which were utilized for predicting the mortality and the prognosis of each case were reported. Results: A total of 166 cases, of which 85 (51.2%) are female, with confirmed acute PTE diagnosis were included in this study. It was recorded that 20 of these cases (12%) died within 30 days from their admittance to ED and 146 cases (88%) remained. A cut-off value of >4 points for Bova score in terms of predicting mortality yielded a sensitivity of 84.1%, a specificity of 58% and an area under the curve (AUC) value of 0.797. A cut-off value of >3 points for modified FAST score in terms of predicting mortality yielded a sensitivity of 80.2%, a specificity of 61% and an AUC value of 0.775. The 2019 ESC model in terms of predicting mortality yielded a sensitivity of 85.2%, a specificity of 68.2% and an AUC value of 0.776.