Yaşlı bireylerde subjektif sosyal statünün geriatrik depresyon ve anksiyete üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The relationship between subjective social status and depression /anxiety in elderly
- Tez No: 731176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, DOÇ. DR. CAN ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada yaşlı bireylerin subjektif sosyal statüsü ve yalnızlık durumunun geriatrik depresyon ve anksiyete üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve prospektif tipteki çalışmaya Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Büyükada Eğitim Aile Sağlığı Merkezine 01.02.2021 ve 01.09.2021 tarihleri arasında, herhangi bir şikayet ile başvuran 65 yaş ve üzeri bireyler dahil edilmiştir. Tüm bireylere araştırmacı tarafından hazırlanan yaş, cinsiyet, boy, kilo, meslek, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, yaşama ortamı gibi sosyodemografik verileri, kronik hastalık durumu, psikiyatrik hastalık durumu, alkol kullanımı, sigara kullanımı gibi değişkenleri ve MacArthur subjektif sosyal statü ölçeği, HAD ölçeği, YİYÖ bilgilerini içeren anket formu aynı araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 251 katılımcı dahil edilmiş olup, katılımcıların %55.4 (n:139) 'ü kadın ve büyük çoğunluğu 65-74 yaş aralığında bulundu. Katılımcıların MacArthur subjektif sosyal statü ölçek ortalama puanı 7.4±2.2, HAD depresyon ortanca puanı 4.0 (min:0-max:19), anksiyete ortanca puanı 3.0 (min:0-max:21) ve YİYÖ ortalama puan 8.4±3.7 saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the effects of subjective social status and loneliness of elderly individuals on geriatric depression and anxiety. Materials and Methods: This cross-sectional and prospective study is conducted at Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Büyükada Education Family Health Center between 01.02.2021 and 01.09.2021 with the patients who are older than 65 years old visited the hospital with any complaint. All the participants were asked a set of sociodemographic questions. Besides, they were asked to fill up a survey form that includes Macarthur SSS scale, HAD scale, and their Loneliness Scale for Elderly (LSE) information. All this information was gathered by the same researcher. Results: 251 people participated in the study, 55.4% (n:139) of the participants were female and 59.4% (n:149) of the participants were in the 65-74 age group. The participants' MacArthur SSS scale mean score was 7.4±2.2, the median score for HAD depression was 4.0 (min:0-max:19), the median score for anxiety was 3.0 (min:0- max:21), and the mean score was 8.4±3.7 on the LSE.