Okul çağı çocuklarda prematüre retinopatisinin görme keskinliği, kırma kusuru, biyometri değerleri, fovea ve koroid kalınlığı üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of premature retinopathy on visual acularity, refractive defect, biometry values, fovea and choroid thickness in school-age children
- Tez No: 731179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Okul çağındaki çocuklarda Prematüre Retinopatisinin (PR) göze ait fonksiyonel (görme keskinliği) ve anatomik (kırma kusuru, biyometri değerleri, fovea ve koroid kalınlığı) parametreler üzerine olan etkisini ve elde edilen bu ölçümlerin birbiri ile olan ilişkilerini belirlemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Aralık 2021 - Şubat 2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde prospektif olarak yürütüldü. Gestasyonel yaşı 37 haftanın altında olan, prematüre doğum hikâyeli ve Prematüre Retinopatisi (PR) riski ile 2008-2016 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Burak Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde takibe alınan 80 çocuğun dosyaları arşiv taraması ile ayrıldı. Prematüre doğmuş çocuklar, lazer fotokoagülasyon tedavisi uygulanmış olan 29 çocuk (Grup 1), PR gelişip tedavi ihtiyacı olmayan 26 çocuk (Grup 2) ve PR gelişmeyen 25 çocuk (Grup 3) olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Benzer yaş grubunda olan, Ankara Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne 'kontrol göz muayenesi' amacıyla başvuran, sağlıklı, zamanında doğum hikâyeli 27 çocuk (Grup 4) kontrol grubu olarak kabul edildi. Çalışmaya toplamda 107 hasta, 211 göz dâhil edildi. Tüm olgularda non-sikloplejik ve sikloplejik refraksiyon, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), aksiyel uzunluk (AU) ve ön kamara derinliği (ÖKD), optik koherens tomografi (OKT) maküla ve OKT koroid ölçümleri yapıldı. Non-sikloplejik ve sikloplejik refraksiyon ölçümleri otorefraktometre cihazı ile yapıldı; en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ETDRS eşeli kullanılarak değerlendirildi. Aksiyel uzunluk ve ön kamara derinliği keratometri cihazı ile ölçüldü. OKT maküla ve OKT koroid ölçümü OKT cihazı SD-EDI-OKT modu ile gerçekleştirildi. Koroid kalınlığı ölçümü tek kişi tarafından manuel olarak gerçekleştirildi ve iki farklı zamanda tekrarlanılarak ortalaması alındı. Siklopleji sırasında dilate olan pupilin de yardımı ile retina periferi de dâhil olmak üzere ayrıntılı bir fundus muayenesi yapıldı. BULGULAR: Grup 1'e ait EİDGK, K1 Flat, K2 Steep, astigmatizma ve OKT maküla parametreleri Kontrol Grubu'ndan Grup 4'ten istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,001). Diğer taraftan Grup 1'e ait Sferik Eşdeğer, ÖKD, AU, OKT koroid parametreleri Grup 4'ten istatistiksel açıdan anlamlı düşüktü (p=0,001). Grup 4'ün verileri ile karşılaştırıldığında, Grup 2'ye ait ortalama K1 Flat, K2 Steep ve OKT maküla verileri istatiksel açıdan anlamlı olarak yüksek iken (p=0,001), ortalama aksiyel uzunluğu düşüktü (p=0,001).Grup 3'ün parametreleri ile kontrol grubunun parametreleri karşılaştırıldığında ise sadece ortalama ÖKD farkı istatistiksel açıdan anlamlı düzeye ulaştı (p=0,001) (sırasıyla, 3,47 mm, 3,34 mm). SONUÇLAR: Lazer fotokoagülasyon yapılan hastaların, kontrol grubundakilere göre, görme keskinlikleri, sferik eşdeğerleri düşük, kornea kırıcılıkları, astigmatizma miktarları yüksek, ön kamaraları dar, aksiyel uzunlukları kısa, makülaları kalın ve koroidleri incedir. Prematüre retinopatisi tespit edilen ve tedavisiz gerileyen hastaların kornea kırıcılıklarının yüksek, aksiyel uzunluklarının kısa ve makülalarının kalın olduğu tespit edilmiştir. Prematüre doğduğu halde prematüre retinopatisi gelişmemiş hastaların ise kontrol grubuna göre sadece ön kamaraları derin bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Biyometri, fovea kalınlığı, koroid kalınlığı, lazer fotokoagülasyon, optik koherens tomografi, refraksiyon, prematürite, prematüre retinopatisi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: To determine the effect of Retinopathy of Prematurity (PR) on the functional (visual acuity) and anatomical (refractive error, biometric values, fovea and choroidal thickness) parameters of the eye and the relationships between these measurements in school-aged children. PATIENTS AND METHODS: The study was conducted prospectively in Ankara City Hospital Ophthalmology Clinic between December 2021 and February 2022. Files of 80 children with a gestational age below 37 weeks, with a history of premature birth and with the risk of Retinopathy of Prematurity (PR), who were followed up in Ankara Zekai Tahir Burak Hospital Ophthalmology Clinic between 2008 and 2016, were separated by archive scanning. Children born prematurely were divided into three groups as 29 children who were treated with laser photocoagulation (Group 1), 26 children who developed PR and did not need treatment (Group 2), and 25 children who did not develop PR (Group 3). Twenty-seven healthy children with a gistory of full-term born (Group 4), who were in a similar age group and applied to the Ankara City Hospital Ophthalmology Clinic for 'control eye examination', were accepted as the control group. A total of 107 patients and 211 eyes were included in the study. Non-cycloplegic and cycloplegic refraction, best corrected visual acuity (BCVA), axial length (AU) and anterior chamber depth (ACD), optical coherence tomography (OCT) macular and OCT choroidal measurements were performed in all cases. Non-cycloplegic and cycloplegic refraction measurements were made with an autorefractometer device; best corrected visual acuity was evaluated using the ETDRS chart. Axial length and anterior chamber depth were measured with a keratometry device. OCT macular and OCT choroidal measurements were performed with the SD-EDI-OCT mode of the OCT device. Choroidal thickness measurement was performed manually by a single person and was repeated at two different times and averaged. A detailed fundus examination, including the retinal periphery, was performed with the aid of the dilated pupil during cycloplegia. RESULTS: BCVA, K1 Flat, K2 Steep, astigmatism and OCT macular parameters of Group 1 were statistically higher than Group 4 (p=0.001). On the other hand, Spherical Equivalent, ACD, AU, OCT choroidal parameters of Group 1 were statistically lower than Group 4 (p=0.001). Compared with the data of Group 4, the mean axial length of K1 Flat, K2 Steep and OCT macular data of Group 2 were statistically significantly higher (p=0.001) while the mean axial lengt was lower (p=0.001). When the parameters of Group 3 and those of the control group were compared, only the mean ACD difference reached a statistically significant level (p=0.001) (3.47 mm, 3.34 mm, respectively). CONCLUSION: Compared to the control group, the patients who underwent laser photocoagulation have lower visual acuity, spherical equivalents, higher corneal refraction and astigmatism, narrow anterior chambers, short axial lengths, thick macula and thin choroids. It was determined that patients with retinopathy of prematurity that regressed without treatment had high corneal refraction, short axial length and thick macula. Only the anterior chambers of the patients who were born premature but did not develop retinopathy of prematurity were found to be deep compared to those of the control group. KEYWORDS: Biometry, foveal thickness, choroidal thickness, laser photocoagulation, optical coherence tomography, refraction, prematurity, retinopathy of prematurity