Karar verme ve irade bağlamında seçmen davranışları üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on voter behaviors in the context of decision-making and will
  1. Tez No: 731199
  2. Yazar: MERVE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Geçmişten bugüne hem evreni hem de kendini bilmeye çalışan insan, hayatta kalma mücadelesinin yanında yaşamın nedeni ve değeri üzerine de düşünce geliştirmiştir. Bu anlamda bir kavram olarak irade de insanın kendi üzerine düşünmeye başladığı ilk andan itibaren merak edilen ve tartışılan bir konu olmuştur. Hayatının en basit anında dahi karar alma eylemini gerçekleştiren insan, kendi özgür iradesini kullanarak yaptığı her eylemin kendisine ait olduğunu düşünse de bazı biyolojik, psikolojik ve sosyolojik etmenlerin özgür iradesini etkileyebileceği bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Bu çalışmada özgür iradenin siyasal karar alma süreçlerinde ne denli kullanılabildiği, farklı uyarıcılardan etkilenilip etkilenilmediği incelenirken, insanın özgür iradesinin parti stratejileri karşısındaki gücünü de ortaya koymayı hedeflemektedir. Siyasal alanda iktidara gelmek isteyen her lider, seçmenle bir iletişim stratejisi geliştirmekte ve bu olgu da siyasal iletişimin önemine dikkat çekmektedir. İktidarın hayatımızın her alanında belirleyici bir role sahip olduğu gerçeği, insanın özgür iradesini ve karar alma süreçlerini önemli ölçüde etkileyecek bir güce sahip olduğunu da göstermektedir. Nitel çalışma yöntemlerinden fenomonolojik desen ile odak grup görüşme tekniği kullanılacak olan bu araştırmada Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçmenleriyle İstanbul'da görüşme yapılarak seçmenlerin oy verme davranışında kendi iradelerini ne derece özgürce kullandıkları ve siyasi liderlerin herhangi bir söylemle veya medya aracılığıyla iradelerine etki edip etmediği ve seçmenlerin bunu nasıl algıladığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma bölümünde katılımcıların seçimi kartopu örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Bu çalışma bir seçim araştırması sonucundan bağımsız olarak, seçmen iradesini felsefi arka planla incelemekte ve seçmenlerin iradi karar alma sürecini siyasal iletişim boyutu ile ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Will as a concept has been a subject that has been wondered and discussed since the first time people started to think about themselves. It has been scientifically demonstrated that some biological, psychological and sociological factors can affect his free will. In this study, while examining how free will can be used in political decision-making processes and whether it is affected by different stimuli, it also aims to reveal the power of human free will against party strategies. Every leader who wants to come to power in the political arena develops a communication strategy with the voters. The fact that power has a decisive role in every aspect of our lives also shows that it has the power to significantly affect human free will and decision-making processes. In this research, which will use the phenomenological approach and focus group interview method, which is one of the qualitative study methods, the voters of the Justice and Development Party (AKP) and the Republican People's Party (CHP) were interviewed in Istanbul, how freely the voters use their will in their voting behavior and how political leaders do not use any discourse. or whether it affects their will through the media and how the voters perceive it will be tried to be revealed. This study, regardless of the result of an election research, examines the will of the voters with a philosophical background and aims to reveal the voluntary decision-making process of the voters with the dimension of political communication.