Seçmen davranışlarının davranışsal finans teorileri ile incelenmesi: Karadeniz Bölgesi'ndeki seçmenlerin ekonomik tercihleri üzerine bir araştırma
Analyzing voter behavior with behavioral finance theories: A study on economic preferences of voters in the Black Sea Region
  1. Tez No: 1018821
  2. Yazar: YEŞİM HABERAL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Seçmenlerin karar verme süreçleri ve oy verme davranışları ile ilgili olarak yapılan çalışmalar, seçmenlerin temelde üç yaklaşımdan etkilenerek karar verdiklerini göstermektedir. Bu yaklaşımlar çoğu yazarın ele aldığı biçimde sosyolojik, psikolojik ve ekonomik tercih yaklaşımı şeklinde ifade edilebilir. Bu çalışmada seçmen davranışları, davranışsal finans teorileri çerçevesinde ele alınmış ve Karadeniz Bölgesi'ndeki seçmenlerin ekonomik tercihleri üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, bireylerin oy verme davranışlarında rasyonel ekonomik kararların mı yoksa psikolojik ve davranışsal faktörlerin mi daha etkili olduğunu ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, beklenti teorisi, aşırı güven, sürü davranışı ve bilişsel önyargılar gibi davranışsal finans unsurları dikkate alınmıştır. Araştırmada nicel yöntem tercih edilmiş ve veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz teknikleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular, seçmenlerin ekonomik tercihlerini oluştururken tamamen rasyonel davranmadığını, aksine psikolojik eğilimlerin ve çevresel etkilerin önemli rol oynadığını göstermektedir. Özellikle bireylerin kayıplardan kaçınma eğilimi, geçmiş deneyimlere aşırı bağlılık ve sosyal çevreden etkilenme düzeylerinin oy verme davranışları üzerinde belirgin etkileri olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları, davranışsal finans teorilerinin yalnızca finansal piyasaları değil, aynı zamanda siyasi karar alma süreçlerini de açıklamada önemli bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, seçmen davranışlarının analizinde klasik rasyonel modellerin tek başına yeterli olmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies on voters' decision-making processes and voting behavior show that voters are primarily influenced by three approaches. These approaches can be expressed as sociological, psychological, and economic preference approaches, as discussed by most authors. In this study, voter behavior is examined within the framework of behavioral finance theories and analyzed through the economic preferences of voters in the Black Sea Region. The main aim of the study is to determine whether rational economic decisions or psychological and behavioral factors are more influential in individuals' voting behavior. Accordingly, behavioral finance elements such as expectancy theory, overconfidence, herd behavior, and cognitive biases have been considered. A quantitative method was preferred in the research, and a survey was used as the data collection tool. The obtained data were evaluated using statistical analysis techniques. The findings show that voters do not behave entirely rationally when forming their economic preferences; on the contrary, psychological tendencies and environmental influences play a significant role. In particular, the tendency to avoid loss, excessive attachment to past experiences, and the level of influence from the social environment were found to have significant effects on voting behavior. The research findings reveal that behavioral finance theories are an important tool not only for explaining financial markets but also for explaining political decision-making processes. In this context, it becomes clear that classical rational models alone are insufficient for analyzing voter behavior.