Hiperkalemi değerlerinin T/R oranları ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation of hyperkalemia values with T/R ratios
  1. Tez No: 731211
  2. Yazar: RESUL ÇİNPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KEREM ÇORBACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Potasyum bozuklukları acil serviste sık görülen ve hızla düzeltilmesi gereken elektrolit bozukluklarının başında gelmektedir. Özellikle hiperkalemi açısından risk altında olan kronik böbrek hastalarında bu durum daha dikkati çekmektedir ve bu nedenle yıllık belirli periyotlarla potasyum düzeyi ölçümü önerilmektedir. Hiperkalemi tanı ve tedavi yönetiminde EKG önemli bir yere sahiptir. Hiperkaleminin EKG bulguları arasında PR intervali uzaması, T dalga sivrileşmesi, QRS kompleks genişlemesi ve ventriküler fibrilasyon gibi ölümcül aritmiler yer almaktadır. Bunun yanında son dönemlerde prekordiyal derivasyonlarda T/R oranı ile ilişkili çeşitli çalışmalar da mevcuttur. Bu noktada hiperkalemi açısından riskli bir grup olan glomerüler filtrasyon hızı 60 ml/dk/1.73m2 altında olan hastalarda hiperkalemi değerlerinin T/R oranları ile korelasyonunu değerlendirmek amacıyla bu çalışmayı gerçekleştirdik. Gereç ve Yöntem: Prospektif ve gözlemsel olarak planladığımız bu çalışma etik kurul izni alındıktan sonra 01.10.21 – 01.02.22 tarihleri arasında acil servise herhangi bir nedenle başvuran ve GFR değeri 60 ml/dk/1.73m2 altında olan hastalarla yapıldı. Bu hastalar iki gruba ayrıldı. Serum potasyum düzeyi 5.5 mEq/L ve üzeri olan 115 hasta hiperkalemi grubuna, 5.5 mEq/L altında olan 230 hasta ise normokalemi grubuna dahil edildi. İlk başvuru anında çekilen EKG'ler dijital ortamda, EKG konusunda deneyimli bir acil tıp uzmanı tarafından körleme şekilde değerlendirildi. Elde edilen veriler IBM SPSS v.25.0 istatistik programıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Potassium disorders are one of the most common electrolyte disorders that need to be corrected quickly in the emergency department. This is especially noticeable in patients with chronic kidney disease who are at risk for hyperkalemia, and for this reason, annual potassium level measurement is recommended. ECG has an important place in the diagnosis and treatment of hyperkalemia. ECG findings of hyperkalemia include PR interval prolongation, peaked T waves, QRS complex enlargement, and fatal arrhythmias such as ventricular fibrillation. In addition, there are various studies related to the T/R ratio in the precordial leads recently. At this point, we conducted this study to compile the correlation of hyperkalemia values with T/R ratios in patients with a glomerular filtration rate below 60 ml/min/1.73m2, which is a risky group in terms of hyperkalemia. Materials and Methods: This prospective and observational study was conducted with patients who applied to the emergency department for any reason between 01.10.21 and 01.02.22 after obtaining the ethics committee approval and had a GFR below 60 ml/min/1.73m2. These patients were divided into two groups. 115 patients with a serum potassium level of 5.5 mEq/L and above were included in the hyperkalemia group, and 230 patients with a serum potassium level below 5.5 mEq/L were included in the normokalaemia group. The ECGs taken at the first admission were blindly evaluated by an emergency medicine specialists experienced in digital media. Obtained data were evaluated with IBM SPSS v.25.0 statistical program. Results: There was no significant difference between the groups in terms of PR interval, QT interval and QTC duration.