İnce kornealı keratokonus hastalarında hızlandırılmış kontakt lens yardımlı korneal çapraz bağlama uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of accelerated contact lens assisted corneal cross linking in keratoconus patients with thin corneas
  1. Tez No: 731210
  2. Yazar: GÜLDEREN KARACA
  3. Danışmanlar: UZMAN SERAP YURTTAŞER OCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç : İnce korneaya sahip ( 400 mikron ve altı ) keratokonus hastalarında kollajen çapraz bağlama(crosslink) uygulamasındaki arayışları devam etmektedir. Bu yüzden biz de bu araştırmamızda ince kornealı hastalarda alternatif yöntemlerden biri olan hızlandırılmış kontakt lens yardımlı korneal kollajen çapraz bağlama uygulamasının etkinliğini araştırmak istedik. Gereç ve Yöntem : Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Göz kliniğine Ocak 2021-Temmuz 2021 arası başvurmuş ve ince kornealı ( 400 mikron ve altı) keratokonus hastalığı olan ve hızlandırılmış kontakt lens yardımlı kollajen çapraz bağlama uygulanmış, keratokonus dışında ek başka sistemik ve oküler hastalığı olmayan ve düzenli olarak en az 6 ay takibe gelmiş olguları çalışmaya dahil ettik. Hasta dosyalarını retrospektif olarak inceledik. Hastaların preoperatif ve postoperatif 1. Ay, 3. Ay, ve 6. Ay kontrollerindeki düzeltilmemiş ve en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, manifest sferik ve silindirik refraksiyon değerleri, kornea topografisinde yer alan K1, K2, Kmax ve Kvb değerleri, en ince kornea kalınlıkları, speküler mikroskopisi ile bakılan endotel sayıları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to evaluate the efficacy and safety of accelerated contact lens assisted collagen cross-linking (A-CACXL) treatment which is one of the preferred technique in thin corneas (400 micron and below) Materials and Methods: The cases of keratoconus with thin corneas (400 micron and below) treated with accelerated contact lens assisted corneal collagen cross-linking treatment and followed-up for at least 6 months after the operation in the cornea unit of the eye clinic of Istanbul Prof. Dr. Cemil Tascıoglu City Hospital were included in the study.We reviewed patient files retrospectively. Uncorrected and best corrected visual acuities, manifest spherical and cylindrical refraction values, K1, K2, Kmax and Kvb values in the corneal topography, thinnest corneal thicknesses, endothelial counts examined by specular microscopy were recorded.