Covıd-19 pandemi sürecinde yaşlı bireylerin günlük yaşam aktiviteleri ve düşme risklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of daily life activities and fall risks of the elderly during the Covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 731229
  2. Yazar: ÖZKAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) pandemisinden en çok etkilenen grup kronik hastalığı olan yaşlılardır. Bu çalışmada COVID-19 enfeksiyonu geçiren yaşlı bireylerin günlük yaşam aktivitelerindeki azalma ve düşme risklerindeki artışın değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Konya İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 78 Nolu Eğitim ASM'ye başvuran gönüllü 320 yaşlı birey dahil edilmiştir. Çalışmaya serebrovasküler olay öyküsü, nörolojik hastalığı ve ortopedik ameliyat öyküsü olan bireyler dahil edilmemiştir. Katılımcılara sosyodemografik form, Barthel günlük yaşam aktiviteleri ölçeği, Lawton-Brody günlük yaşam aktiviteleri ölçeği, Rivermead Mobilite İndeksi ve Yaşlılar için Düşme Davranışları Ölçeği (faB) doldurtuldu. Elde edilen veriler SPSS 22,0 programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 320 kişinin %50,9 u kadın %49,1 i erkekti. Yaş ortalaması 72,428 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The group most affected by the New Coronavirus Disease (COVID-19) pandemic is the elderly with chronic diseases. In this study, it was aimed to evaluate the decrease in daily living activities and the increase in the risk of falling in elderly individuals with COVID-19 infection. Materials and Methods: In our study, 320 elderly volunteers who applied to the Education Center No. 78 of Konya Provincial Health Directorate were included. Individuals with a history of cerebrovascular accident, neurological disease and orthopedic surgery were not included in the study. The participants were asked to fill out the sociodemographic form, the Barthel activities of daily living scale, the Lawton-Brody activities of daily living scale, the Rivermead Mobility Index, and the Fall Behavior Scale for the Elderly (faB). The obtained data were analyzed with SPSS 22. 0 program. Results: Of the 320 people included in the study, 50. 9% were female and 49. 1% were male. The mean age was found to be 72,428.