Kardiyovasküler hastalıkları olan yaşlılarda COVİD-19 pandemisinde fiziksel aktivite yapmalarına engel olan faktörlerin kırılganlık düzeylerine etkisi
The effect of factors that prevent physical activity in the elderly with cardiovascular diseases on their frailty levels in the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 827798
  2. Yazar: AYDANA ABDUSALAMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma kardiyovasküler hastalıkları olan 65 yaş üstü yaşlı bireylerin COVID-19 pandemisi nedeniyle fiziksel aktivite düzeylerinin ve fiziksel aktivite yapmalarına engel olan faktörlerin kırılganlık düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla planlandı ve uygulandı. Araştırma, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Kardiyoloji Enstitüsü kardiyoloji servislerine yatan ve polikliniklerine başvuran ve araştırma kriterlerine uyan aynı zamanda araştırmayı kabul eden yazılı ve sözlü onamı alınan 101 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verilerini toplamak için“Hasta Bilgi Formu”,“Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE)”,“Yaşlı Bireyler İçin Fiziksel Aktivite Bariyerleri Ölçeği (YİFAB), ”Edmonton Kırılganlık Ölçeği" kullanıldı. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan yaşlıların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanıldı. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelendi. Hastaların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların değişkenlerin incelenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanıldı. Etki büyüklüğünü hesaplamak için Cohen(d) ve Eta kare(η2) katsayıları kullanıldı. Bireylerin YİFAB toplam ile PASE toplam arasında r=0.388 pozitif zayıf (p=0,0000.05). Kardiyovasküler hastalıkları olan yaşlı bireylerde kilo, hastalık, hareketsizlik gibi olumsuz durumlar arttıkça hastaların kırılganlık düzeylerinin arttığı belirlendi. Özellikle yaşlı bireylerin kırılganlık düzeylerinin azaltılması ve kendi kişisel mutluluklarının yükseltilebilmesi için yaşam kalitelerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Pandemi sürecinde olsun veya olmasın çeşitli etkinliklerle ileri yaşlardaki bireylerin fiziksel olarak hareket etmeleri, düşünmeleri, ilişkiler kurmaları, sosyalleşmeleri ve spor yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was planned and applied to determine the effects of physical activity levels and factors that prevent them from doing physical activity on the fragility levels of elderly individuals over 65 years of age with cardiovascular diseases due to the COVID-19 pandemic. The study was carried out with 101 patients who were admitted to the cardiology services of Istanbul University-Cerrahpaşa, Institute of Cardiology and applied to the outpatient clinics, who met the research criteria and accepted the study, and whose written and verbal consents were obtained.“Patient Information Form”,“Physical Activity Scale for the Elderly (PASE)”,“Physical Activity Barriers Scale for Elderly Individuals (YİFAB), and ”Edmonton Vulnerability Scale" were used to collect the data of the study. The data were evaluated by means of SPSS 22.0 statistical program in computer environment. Frequency and percentage analyzes were used to determine the descriptive characteristics of the elderly who participated in the study, and mean and standard deviation statistics were used in the analysis of the scale. Kurtosis (Kurtosis) and Skewness (Skewness) values were examined to determine whether the research variables showed a normal distribution. The t-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to analyze the variables and differences in the scale levels according to the descriptive characteristics of the patients. Cohen(d) and Eta squared(η2) coefficients were used to calculate the effect size. Between total YIFAB and PASE total r=0.388 positive weak (p=0.0000.05). It was determined that frailty levels of the patients increased as adverse conditions such as weight, illness and inactivity increased in elderly individuals with cardiovascular diseases. Especially in order to reduce the fragility levels of elderly individuals and to increase their personal happiness, their quality of life should be increased. Whether in the pandemic process or not, it is recommended that elderly individuals physically move, think, establish relationships, socialize and do sports through various activities.