Akne vulgaris hastalarında dapson %7.5 jelin etkinliğinin değerlendirilmesi: Prospektif çift kör randomize kontrollü bir çalışma
Evaluation of the efficacy of dapsone 7.5% gel in acne vulgaris patients: A prospective double-blind randomized controlled study
- Tez No: 731232
- Danışmanlar: UZMAN BİLGEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Akne vulgaris tüm dünyada yaygın görülen hayatın belli dönemlerinde herkesi etkileyebilen ve karşımıza papül, püstül,nodül veya skar olarak çeşitli lezyonlar ile gelen pilosebase ünitenin kronik bir hastalığıdır. Aknenin patofizyolojisine anormal foliküler deskuamasyon, artmış sebum sekresyonu, C. acnes kolonizasyonu ve inflamasyon yer alır. Tedavide genellikle sistemik ve topikal antimikroiyaller, sistemik izotretinoin, hormonal ajanlar sıklıkla kullanılır. Sentetik bir sülfon olan dapson 60 yıldır çeşitli cilt hastalıklarında kullanılmaktadır. Topikal olarak kullanımı daha yenidir. Akne patogenezinde antiinflamatuvar ve antimikrobiyal özelliklerinden yararlanılır. Bu çalışmada dapson %7.5 jelin Türk popülasyonundaki etkinliği değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi, Dermatoloji Polikliniği'ne 2022 Mayıs-2022 Temmuz tarihleri arasında başvuran ve akne vulgaris tanısı alan, 18-35 yaş arasındaki hastalar çalışmaya dahil edilecektir. Prospektif randomize kontrollü çift kör placebo karşılaştırmalı tek merkezli çalışma planlanmıştır. Çalışmaya 40 placebo 40 dapson hastası dahil edilecektir. Hastalar ve verilecek ilaçlar rastgele olucak şekilde belirlenecek; hangi hastaya plasebo, hangi hastaya ilaç verileceği konusunda hasta ya da araştırmacıların bilgisi olmayacaktır. Çalışma boyunca hastalar global akne derecelendirme skoru(GADS) ile başlangıçta, 1. Ayda, 2. Ayda, 3. Ayda çalışmayı yapan 1. araştırmacı ve yardımcı araştırmacı tarafından değerlendirilecektir. Bulgular: Çalışmaya ilaç grubunda 39, plasebo grubunda 48 birey olmakla birlikte 75'i kadın(%86,2); ilaç grubunda 9, plasebo grubunda 3 birey olmakla birlikte 12'si erkek(%13,8) toplam 87 hasta dahil edilmiştir. Her iki gruptaki hastaların yaşlarının minimum 18, maksimum 35 olup ilaç grubu için ort. yaş 21,71±4,43; plasebo grubu için ort yaş 23,31±5,1 olarak benzer saptandı. İlaç grubundaki hastaların tekrarlayan GADS ölçümleri için yapılan ANOVA testine göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmış iken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Acne vulgaris, which is common all over the world, can affect everyone in certain periods of life; It is a chronic disease of the pilosebaceous unit that presents with various lesions as papules, pustules, nodules or scars. Pathophysiology of acne includes abnormal follicular desquamation, increased sebum secretion, C. acnes colonization and inflammation. In the treatment, systemic and topical antimicrobials, systemic isotretinoin, hormonal treatments are often used. Dapsone, a synthetic sulfone, has been used in various skin diseases for 60 years. Topical use is newer Anti-inflammatory and antimicrobial properties are used in the treatment of acne. In this study, the effectiveness of dapsone 7.5% gel in Turkish population will be evaluated. Material and Methods: Patients between the ages of 18-35 who applied to Bakırköy Dr Sadi Konuk Training and Research Hospital, Dermatology Polyclinic between May 2022 and July 2022 and were diagnosed with acne vulgaris will be included in the study. A prospective randomized controlled double-blind placebo comparative single center study was planned. Forty placebo and 40 dapsone patients will be included in the study. Patients and drugs to be given will be determined randomly; Neither the patient nor the researchers will be informed about which patient will be given a placebo and which patient will be given medication. Throughout the study, patients will be evaluated with a global acne rating score at baseline, 1st month, 2nd month, 3rd month by the 1st investigator and co-investigator who conducted the study. Results: A total of 87 patients were included in the study, of which 39 in the drug group and 48 women in the placebo group, 75 females (86.2%) in total, and 9 in the drug group, 3 males in the placebo group, and a total of 12 males (13.8%). The minimum age of the patients in both groups was 18 and the maximum was 35, and the mean age for the drug group was 21.71±4.43; The mean age for the placebo group was found to be similar as 23.31±5.1 years.