Bipolar bozukluk olan hastalarda ikinci dördüncü parmak oranı (2D:4D) ve bilişsel işlevler
Second fourth finger ratio (2D:4D) and cognitive functions in patients with bipolar disorder
- Tez No: 731238
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÖZGE BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmanın amacı, Bipolar Bozukluğu (BPB) ile 2:4 parmak boy uzunlukları oranı ve bilişsel işlevler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma, Akdeniz Üniversitesi hastanesi psikiyatri polikliniğinde yapılmış, kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre iki farklı doktor tarafından BPB tanısı almış, en az 6 aydır remisyonda olan, ek psikiyatrik ve nörolojik tanısı olmayan, 18-65 yaş arası, okur-yazar, çalışmaya gönüllü 47 BPB hasta alındı. DSM-5 tanı kriterlerine göre geçmişte veya çalışmaya alındığı dönemde psikiyatrik veya nörolojik hastalık tanısı olmayan gönüllü 47 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara yüz yüze soru cevap şeklinde araştırmacı tarafından geliştirilmiş, araştırmanın amacına uygun yapılandırılmış sosyodemografik formu, Stroop testi (ST), Wisconsin kart eşleştirme testi (WKET), İz sürme testi A ve B formu (İST A-B), Hamilton depresyon skalası ölçeği, Young mani skalası ölçeği uygulanmış, 2. ve 4. Parmak boy uzunlukları kumpas ile ölçülmüştür. Çalışmamızda, BPB ve kontrol grubu karşılaştırıldığında sol 2. ve 4. parmak boy uzunlukları oranı istatiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. BPB grubu ST, WKET, İST A ve İST B formunu kontrol grubuna göre istatiksel olarak daha başarısız olmuştur. Kontrol grubu parmak oranları ile WKET, İST B formu başarısı arasında istatiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmıştır. Çalışmamızdaki önemli bir bulgumuz, 2. ve 4. parmak uzunlukları oranları ile BPB arasında ilişkidir. Bu bulgu BPB etiyolojisini açıklamaya yardımcı olabilir. Bir diğer önemli bulgu ise, kontrol grubu 2. ve 4. parmak uzunluk oranlarının bilişsel işlevlerle ilişki saptanmasıdır. 2. ve 4. parmak oranları literatürde intrauterin testosteron, östrojen ve bazı genlerle ilişkilendirilmiştir. Bu da intrauterin testosteron, östrojen seviyeleri ile bilişsel işlevlerle ilişki olabileceğini göstermektedir. Bu durumun ileri dönem çalışmalarla değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between Bipolar Disorder (BPD) and 2:4 finger length ratio and cognitive functions. This study is a cross-sectional study conducted in the psychiatry outpatient clinic of Akdeniz University Hospital. The study included 47 BPD patients aged 18-65, aged between 18-65, who were diagnosed with BPD by two different doctors according to the DSM-5 diagnostic criteria, were in remission for at least 6 months, had no additional psychiatric or neurological diagnosis, and were literate. According to the DSM-5 diagnostic criteria, 47 healthy controls who did not have a psychiatric or neurological diagnosis in the past or at the time of enrollment were included in the study. Sociodemographic form developed by the researcher in the form of face-to-face questions and answers to all participants and structured in accordance with the purpose of the research, Stroop test (ST), Wisconsin card matching test (WCST), Tracking test A and B forms (IST A-B), Hamilton depression scale, Young mania scale was applied, 2nd and 4th finger lengths were measured with caliper. In our study, when the BPD and control groups were compared, a statistically significant difference was found in the ratio of left 2nd and 4th finger lengths. The BPB group performed ST, WCST, IST A and IST B forms statistically more unsuccessful than the control group. A statistically significant correlation was found between the finger ratios of the control group and the success of WCST, IST B form. An important finding in our study is the relationship between 2nd and 4th finger length ratios and BPD. This finding may help explain the etiology of BPD. Another important finding is that the 2nd and 4th finger length ratios of the control group were correlated with cognitive functions. 2nd and 4th finger ratios have been associated with intrauterine testosterone, estrogen and some genes in the literature. This shows that intrauterine testosterone and estrogen levels may be related to cognitive functions. This situation needs to be evaluated with future studies.