Evli çiftlerde evlilik uyumu, beş büyük kişilik özelliği, manevi iyi olma ve kontrol odağı
Marriage harmony in married couples, five great personality traits model, spiritual well-being and control focus
- Tez No: 731250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ERYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, evlilik yaşamında evlilik uyumunun ve kişilik özelliklerinin, manevi iyi olma ve kontrol odağı ile ilişkisinin belirlenmesidir. Bu çalışmayla evlilik uyumu ve kişilik özelliklerinin manevi iyi olma ve kontrol odağı ile ilişkisinin evli bireylere uygulanan ölçekler aracılığı ile tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın kapsamını yaşları 18-65 arasında olup İzmir'de yaşayan kadın ve erkek evli bireyler oluşturmaktadır. Evli bireyler çift olarak değil bireysel olarak çalışmaya katılım sağlamışlardır. Araştırmaya, cinsiyet bakımından 283'ünün (%53.8) kadın, 243'ünün (%46.2) erkek olmak üzere toplam 526 katılımcının verileri dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan kişilere Rotter tarafindan geliştirilen, Dağ(2002) tarafından Türkçeye uyarlanan Kontrol Odağı Ölçeği, Locke ve Wallace(1959) tarafından geliştirilen ve Tutarel ve Kışlak tarafından Türkçeye çevirilen Evlilik Uyumu Ölçeği, Ekşi ve Kardaş tarafından (2016) geliştirilen Spiritüel İyi Oluş Ölçeği, Costa ve McCare(1987) tarafından geliştirilen kişilik özelliklerini ölçmek amacıyla Verlmuts ve Geris (2005) tarafından Goldberg'in (1992) ortaya koyduğu kişilik özellikleri ile ilgili 100 sıfattan 30'u seçilerek geliştirilen Hızlı Büyük Beşli Kişilik Testi (HBBKT) ölçeklerinin formları ile sosyo-demografik bilgi formu uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22.0 bilgisayar programı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan verilerin Kolmogorov Smirnov test istatistiğine göre normal dağılmadığı görülmüş ve çarpıklık ve basıklık değerleri baz alınarak normallik dağılımı varsayımını sağladığı tespit edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçekler ile demografik karşılaştırmalarda Independent Sample T-Test ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Demografik bilgilere ilişkin frekans (n) ve yüzde (%), ortalama, standart sapma, çarpıklık basıklık değerlerine yer verilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between marital adjustment and personality traits in married life and locus of control.At the same time, there are studies in the literature that these is a relationship between spiritual well-being and marital adjustment.With this study, it is aimed to determine the relationship between marital adjustment and personality traits with spiritual well-being and locus of control with the scale questions applied to married individuals. The scope of this research consists of male and female married individuals aged between 18-65 living in İzmir. Married participants were considered as individuals, not as a couple. When the demographic information of the participants was examined, the data of a total of 526 participants, 283 (53.8%) female and 243 (46.2%) male, were included in terms of gender. Locus of Control Scale developed by Rotter and adapted to Turkish by Dağ(2002), Marital Adjustment Scale developed by Locke and Wallace (1959) and translated into Turkish by Tutarel and Kışlak, Spiritual Well-Being Scale developed by Ekşi and Kardaş (2016), Costa and McCare(1987) in order to measure personality traits developed by Verlmuts and Geris (2005) by selecting 30 of 100 adjectives related to personality traits put forward by Goldberg (1992), with the forms of Quick Big Five Personality Test(HBPT) scales and sociodemographic information form was applied. Spss 22.0 computer program was used for the statistical analysis of the data obtained form the scales. It was observed that the data used in the study were at normally distributed according to the Kolmogorov Smirnov test statistic, and was determined that the normality distribution assumption was met based on the skewness and kurtosis values. Independent Sample T-test and One-way Analysis of Variance( ANOVA) analysis were used for demographic information are given.