Kliniğimizin serviks kanseri olgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of cervical cancer cases in our clinic
  1. Tez No: 731249
  2. Yazar: AHMET NEDİM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. OKTAY İNCEKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Servikal kanserlerde radyoterapi, gerek ileri gerekse de erken evrede définitif bir role sahiptir. Erken evre serviks kanserinde radyoterapinin, cerrahiyle eşit lokal kontrol sağladığı kanıtlanmıştır. İleri evrelerde kombine kemoterapi ve radyoterapi altın standart halini almıştır. Serviks kanseri tanısıyla kliniğimize müracaat eden 31 olgunun tedavi sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir.Cerrahi evresinde, erken tanı konulan hasta grubunda yaşam kalite ve sonuçları daha iyidir. Bu erken evre hastalıkta tedavi sonuçlarının daha iyi olmasından kaynaklanmaktadır. Bizim hasta serimizde cerrahi tedavi yapılmayan ve sadece radyoterapi ile tedavi edilen hastalar erken evre hastalarla kıyaslandığında nüks oranları ve nüks süresi değişmemiştir. Bu sonuç olgu sayımızın düşük olmasına rağmen radyoterapinin serviks kanserinde cerrahi ile benzer oranlarda lokal kontrolü sağladığı klasik bilgisiyle paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In cervical cancers, radiotherapy has a definitive role in early stage education. Radiologically equivalent local therapy is under control in early stage cervical cancers. In the later stages, exercise and radiotherapy are the gold standard. It was evaluated in relation to the results of 31 cases who applied with the cervix exam. This is a better placement in an attack type at an early stage. In our series of patients, they were previously trained about the operation. This result shows parallelism with the classical knowledge of local control at similar rates with surgery in cervical cancers that are not suitable for the conditions mentioned in our case.