Option pricing under stochastic interest rate
Rassal faiz oranı altında opsiyon fiyatlandırması
  1. Tez No: 731273
  2. Yazar: MERT IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Maliye, Industrial and Industrial Engineering, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalıması, rassal bir faiz oranı ortamında opsiyonların fiyatlandırılması için yeni oluturulmuş bir model önermektedir. Geliştirilen model, bir binom ağacı üzerinde çalışarak arbitrajsız sayısal bir prosedür sunar. Model, hisse senedi ve faiz oranlarındaki fiyat değişimlerini ele almaktadır. Prensip olarak hisse senedi fiyatlarındaki hareketlerin Cox, Ross, Rubinstein (CRR) modeli ile tanımlandığı varsayılmıştır. CRR modeli, faiz oranının opsiyonun ömrü boyunca sabit olduğunu kabul ederek opsiyonları fiyatlandırmak için sayısal bir yöntem önerir. Ayrıca bu tez, faiz oranlarının Black, Derman, Toy (BDT) modeline göre belirlendiğini varsaymıştır. BDT modeli, gelecekteki olası faiz oranlarını tanımlar ve binom ağacını kullanarak sayısal bir prosedür sunar. En önemlisi, faiz oranı BDT modelinde log-normal olarak dağılmıştır; bu nedenle, faiz oranı negatif bir değer alamaz. Ayrıca, BDT modeli, faiz oranının uzun vadede ortalama faiz oranına yakınsama eğilimi gösterdiği anlamına gelen ortalamaya dönme özelliğine sahip olduğunu varsayar. Bu tezde, yeni bir opsiyon değerleme çerçevesi türetmek için CRR ve BDT modelleri birlikte kullanılmıştır. Ek olarak önerilen model, BDT modelinin yapısından dolayı analitik bir formülden ziyade sayısal bir çözüm sunmaktadır. Bu tez, Avrupa tipi opsiyonlarının fiyatlandırılmasına odaklanmaktadır. Ayrıca, faiz oranındaki değişiminin etkisini ölçmek için farklı vadelerde ve farklı kullanım fiyatlarındaki opsiyonlar için, CRR modeli ve bizim sunduğumuz model ile değerleme yapılmıştır. Daha sonrasında, her iki model tarafından tahmin edilen fiyatlar, modellerin doğruluğunu belirlemek için gerçek piyasa fiyatlarıyla karşılaştırılmış ve son olarak, hangi vadeler için rassal faiz davranışının önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study proposes a newly generated model to price options under a stochastic interest rate environment. The developed model introduces a numerical procedure with the arbitrage-free condition by working on a binomial tree. The model handles price changes in stocks and interest rates. Principally, it is assumed that the movements in the stock prices are defined by the Cox, Ross, Rubinstein (CRR) model. The CRR model proposes a numerical method to price options by assuming the interest rate is constant throughout the option's life. Moreover, the thesis claims that interest rates vary based on the Black, Derman, Toy (BDT) model. The BDT model defines the evolution of interest rates in the future. It presents a numerical procedure by using the binomial tree. Crucially, the interest rate is log-normally distributed in the BDT model; hence, the short rate cannot take a negative value. Also, the BDT model assumes that it has a mean-reverting property which means that the interest rate shows a tendency to converge to the average of interest rates in the long term. Additionally, this study utilizes the CRR and BDT model in order to derive a new option valuation framework. Also, the proposed model gives a numerical solution rather than an analytical formula due to the BDT model's structure. This thesis focuses on pricing the European options that can expire only on the maturity date. Furthermore, a group of options with different strike prices and different maturities is valued according to the developed model and the CRR model to observe interest rate impacts under two parameters: strike price and time-to-maturity. Finally, the estimated prices by both models are compared with actual-market prices to determine the accuracies of the models. Then, it is detected that the effect of the stochastic interest rate behavior on which maturities is significant.